Zamieszkaj z alergią – czyli jak radzić sobie z kurzem i roztoczami za pomocą odkurzaczy Karcher

0

Alergicy nie mają łatwego życia – przez większość miesięcy ciepłych mają katar, kaszel lub duszności z powodu pyłków w powietrzu. Jeszcze większym problem jest jednak alergia na kurz i roztocza, gdyż własne mieszkanie dla alergika staje się wrogiem pełnym alergenów. Na szczęście zmiana kilku nawyków i dokładniejsze sprzątanie może znacznie ograniczyć występowanie objawów alergicznych.

Największym wrogiem alergików w mieszkaniu jest kurz i roztocza, których jednak nie sposób całkowicie wyeliminować. Urządzając mieszkanie, warto jednak zwrócić uwagę na wybór wykończenia wnętrz – najlepiej postawić na gładkie ściany, pomalowane hipoalergiczną czy też ekologiczną farbą. W strukturalnie wykończonych ścianach czy w tapetach często zbiera się kurz, który alergizuje, a nie da się go do końca usunąć.

Dobór podłogi również warto przemyśleć – taka, która będzie łatwa w pielęgnacji, okaże się najlepszym rozwiązaniem. Warto też zastanowić się, czy koniecznie trzeba mieć dywany i wykładziny dywanowe – o ile małe dywaniki szybko i bez problemów można wyprać, o ile z dużymi powierzchniami sami już sobie nie poradzimy. A niestety alergik i nieczyszczone dywany to kiepski duet.

Postaw na minimalizm!

Aranżacja wnętrza nie ma wpływu na reakcje alergiczne, jednak im więcej rzeczy i elementów, na których może gromadzić się kurz, tym gorzej dla alergika. Najbardziej problematyczne są wszelakie figurki, książki, a nawet zasłonki i rolety. Dlatego najlepiej postawić na minimalizm – tak, by między drobnymi elementami, w pustych przestrzeniach, do których nie ma dostępu, nie zalegał kurz i roztocza.

Podobnie, jak w przypadku dywanów, jest z kanapami i fotelami, obitymi materiałami – nie można zapomnieć o ich regularnym odkurzaniu i praniu. Również łóżko oraz pościel mogą stać się naturalnymi wrogami chorego na alergię. Rama łóżka powinna być drewniana lub metalowa, natomiast materac i pościel powinny mieć odpowiedni certyfikat antyalergiczny.

Jak przetrwać sezon grzewczy we własnym mieszkaniu będąc alergikiem?

Kiedy na dworze staje się chłodniej, w mieszkaniach zazwyczaj uruchamia się kaloryfery. Przyjemne ciepło w domu niestety bardzo wysusza powietrze. Obniżona wilgotność powietrza ma znaczny wpływ na skórę, błony śluzowe i układ oddechowy człowieka. U alergików powoduje to wzmożenie reakcji alergicznych i częstsze infekcje, głównie za sprawą kiepskiej jakości powietrza i zwiększonej ilości kurzu w okresie grzewczym.

Żeby tego uniknąć, najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza – sprawdzi się zarówno taki ceramiczny, zawieszany na grzejnik, jak i profesjonalny z funkcją jonizacji i oczyszczenia powietrza. Tak czy inaczej, nie wolno rezygnować z regularnego wietrzenia mieszkania – minimum przez 20 minut, najlepiej wieczorem przed snem.

Odkurzanie i mycie – czystość przede wszystkim!

Alergik w swoim własnym mieszkaniu za nic w świecie nie może zapomnieć o regularnym sprzątaniu i czyszczeniu dywanów, rolet i firan, wycieraniu kurzów oraz odkurzaniu i myciu podłóg na mokro, a także częstej wymianie pościeli pełnej roztoczy i innych bakterii. Bez tego ani nawilżacze, ani leczenie może nie przynieść efektów, a alergia będzie się jedynie pogłębiała.

Odkurzacz dla alergików

Odkurzanie nawet pozornie trudnych obszarów  w domu jest często najlepszą opcją w walce z domowymi zarazkami czy alergenami, ponieważ jednym prostym ruchem odkurzacz dla alergików firmy karcher wysysa kurz z otoczenia domu. Dostępne są specjalne uniwersalne przyssawki do praktycznie każdej powierzchni i domowych zakamarków.

Czym się kierować podczas wyboru odkurzacza dla alergików?

  1. Ssanie: Moc ssania odkurzacza jest proporcjonalna do ilości zanieczyszczeń, które może usunąć. Większa moc ssania oznacza, że ​​z powierzchni można usunąć więcej zabrudzeń.
  2. Systemy uszczelnione: dla alergików ważne jest, aby odkurzacz miał uszczelniony system, który zapobiega wyciekaniu cząstek z pęknięć. 
  3. Załączniki: większość odkurzaczy jest wyposażona w dodatki, takie jak szczotki elektryczne, przedłużacze i narzędzia szczelinowe, które koncentrują się na trudno dostępnych miejscach. Posiadają również dodatkowe nasadki do usuwania włosów i kurzu z dywanów o wysokim lub niskim włosiu oraz podłóg drewnianych.
  4. Zwrotność: wybierz odkurzacz, który łatwo się prowadzi, aby nie przegapić miejsc podczas sprzątania. Poszukaj wskaźników, takich jak obrotowe uchwyty, systemy kulkowe i zwrotne głowice w odkurzaczach, aby mieć pojęcie o tym, jak dobrze się porusza. 
  5. Filtracja: najlepsze odkurzacze dla alergików mają filtr HEPA, który może wyłapać 99,9 procent cząstek o średnicy co najmniej 0,3 mikrona, zanim uciekną do powietrza. Łapią również roztocza, zarodniki pleśni, pyłki i sierść zwierząt domowych.

Jak pozbyć się roztoczy z mieszkania?

Zacznij usuwać kurz w domu z najwyższych poziomów, na których gromadzi się kurz, i zejdź w dół. Nie wszystkie z tych miejsc mogą być dostępne dla odkurzacza, dlatego często dobrym rozwiązaniem jest odkurzanie ściereczką elektrostatyczną lub ściereczką z mikrofibry.

Pamiętaj, że odkurzanie standardową szczotką lub tradycyjną miotełką do kurzu niewiele robi, aby wyłapać kurz, a raczej wzbija go w powietrze. Przy każdym odkurzaniu dobrze jest założyć maskę alergiczną, aby zminimalizować wdychanie drobinek kurzu.

Zainwestuj w profesjonalny sprzęt i odwiedź sklep Karcher https://www.asc-pro.pl/,wybierając nie tylko swój nowy odkurzacz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj