Czytam więc jestem

0

W dobie Netfilxa i wszechobecnych seriali książki odchodzą do lamusa. Teoretycznie poziom czytelnictwa w Polsce rośnie. Praktycznie niewiele to daje. Autorzy i Wydawcy dwoją się i troją, by sprzedać jak najwięcej egzemplarzy.

Tworzone są specjalne programy w szkołach i przedszkolach, które zachęcają dzieci do czytania. Niestety większość młodych osób rezygnuje z czytania na rzecz serialu zrażona lekturami szkolnymi, które jak twierdzą młodzi ludzie są nudne i za długie. Co zatem czytają Ci, którzy decydują się na kupno książki?

Kryminalna para

Autorzy najbardziej poczytnych serii w Polsce są parą. Mowa tutaj o Katarzynie Bondzie i Remigiuszu Mrozie. Ona pisze długo i musi poleżeć. On bez napisania kilkudziesięciu stron dziennie i biegania nie może żyć. Oboje tworzą kryminały, które kocha mnóstwo osób, a ich książki doczekały się wielu tłumaczeń.

Bonda w tym roku powróciła na czytelniczy rynek z takim impetem jak nigdy. Od premiery jej ostatniej książki minęły zaledwie dwa tygodnie, a już czytelnicy okrzyknęli ją najlepszą w dorobku pisarki. „Miłość leczy rany” to historia, która zwoje źródło ma w prawdziwej historii. Opowiada o miłości, zbrodni, szansie na nowe życie i walce o rzeczy ważne. Jak sama mówi na spotkaniach autorskich książka miała nigdy nie powstać. Pod adresem Bondy zostały wysyłane groźby, skasowano jej wszystkie pliki z dysku. Nie poddała się i dzisiaj zapach farby drukarskiej ze stron książki unosi się w wielu mieszkaniach.

Remigiusz Mróz to z kolei prawnik, który doktorat napisał w trzy tygodnie. Książka zajmuje mu zwykle około miesiąca. Później dochodzą prace redakcyjne i korekty, których jak twierdzi nie lubi. Wiele osób nie wierzy, że jest w stanie tak szybko tworzyć książki. Remigiusz Mróz zarzeka się jednak, że każda wyszła spod jego pióra. Obecnie najdłuższą i najczęściej czytaną serią jest Chyłka. Historia prawniczki, która jest bezkompromisowa i nie potrafi się zatrzymać. Żadnej sprawy nie przegrała, nawet takiej, która z pozoru jest bez wyjścia. W sądowych podbojach towarzyszy jej aplikant Oryński. Oboje stoczą niejedną potyczkę w sądzie i w życiu.

Z dreszczykiem na plecach

Książką, którą pokochało wiele osób jest „365 dni” autorstwa Blanki Lipińskiej. To Trylogia, która opowiada o losach młodej dziewczyny uprowadzonej przez króla mafii sycylijskiej. Pełna miłości, namiętności i wulgaryzmów historia, która na długo zostanie w pamięci czytelnika. W tej podróży zapięcie pasów jest obowiązkowe. Czeka Cię wiele zwrotów akcji, szybkie bicie serca i zaskakujące sytuacje. Blanka Lipińska aktualnie w pisaniu ma przerwę, ale zapowiada rychły powrót.

Rodzima literatura wciąż potrafi zaskakiwać, ale i zagraniczni autorzy tacy jak J.K.Rowling, Tolkien czy Guillaume Musso wciąż goszczą na półkach księgarń i co najważniejsze domów. Ci pisarze odnieśli w kraju wielki sukces. Książki sprzedają się w zaskakująco wysokich ilościach, a historie w nich zawarte ożywają i zostają przeniesione na szklany ekran. Spotkania autorskie cieszą się coraz większą popularnością, więc istnieje szansa, że poziom czytelnictwa w Polsce się podniesie.