System kodów kreskowych w magazynie.

Ostatnie lata przyniosły silny wzrost konkurenci na właściwie każdym rynku. Przedsiębiorstwa oferują zbliżone do siebie produkty w bardzo podobnych cenach. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się spośród konkurencji jest zaoferowanie lepszych warunków dostaw, lepszej dostępności, czy lepszej transparentności podczas zakupów. Aby osiągnąć tego typu przewagę trzeba zdecydowanie postawić na logistykę magazynową. Jednym ze sposobów na jej rozwój jest wprowadzenie technologii kodów kreskowych do magazynu. W tym artykule opowiemy jakie korzyści płyną z wykorzystania kodów, jak wygląda wdrożenie systemu klasy WMS i z czym należy się liczyć podczas jego użytkowania.

System kodów kreskowych w magazynie – dobry początek w drodze do ulepszenia Twojej logistyki.

System kodów kreskowych to informatyczne narzędzie usprawniające pracę magazynu. Jego zastosowanie znacznie usprawnia trzy podstawowe obszary funkcjonowania magazynu:

– przyjęcie towaru do magazynu

– składowanie towaru w magazynie

– wysyłka towaru poza magazyn

Każdy z wymienionych powyżej etapów zyskuje nowy kształt w przypadku objęcia go przez system zarządzania magazynem oparty na kodach kreskowych. W przypadku przyjęcia towaru system nadaje unikalny numer rejestracyjny każdej jednostce towaru wchodzącej do magazynu. W kolejnym etapie system kodów kreskowych przydziela najbardziej optymalne względem przestrzeni, którą dysponujemy miejsce składowania towaru, w końcowym etapie zaś, system klasy WMS koordynuje proces przygotowania towaru pod zamówienie Klienta oraz koordynuje jego wysyłkę. Każdy ze wspominanych powyżej etapów jest usprawniany poprzez zastosowanie kodów kreskowych w celu identyfikacji towaru, identyfikacji miejsc składowania, czy przygotowania dokumentacji wysyłkowej.

Kody kreskowe na etykiecie samoprzylepnej- kluczowy element identyfikacji w logistyce.

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania systemu kodów kreskowych w magazynie jest nośnik informacji w postaci etykiet. Etykiety samoprzylepne do magazynu wykorzystywane są na kilka sposobów. Najważniejszym z nich jest użycie etykiet samoprzylepnych jako tak zwanej etykiety rejestracyjnej, która jest naklejana na każdą najmniejszą, policzalną i rejestrowaną w magazynie jednostkę towaru. Etykieta rejestracyjna wykorzystywana jest później do identyfikacji towaru w procesie składowania, czy kompletacji. Etykiety samoprzylepne używane są również do oznaczenia miejsc regałowych. Oznaczenia takie są bardzo ważne ze względu na konieczność rejestrowania wszelkich zdarzeń, które zachodzą w magazynie. Magazynier, który składuje towar w danym miejscu musi potwierdzić ten fakt poprzez zeskanowanie kodu kreskowego konkretnej lokalizacji (przy użyciu czytnika kodów lub kolektora danych). Kolejnym etapem wykorzystania etykiet samoprzylepnych z nadrukiem w postaci kodu kreskowego jest przygotowanie etykiet wysyłkowych, dzięki którym można w szybki i sprawny sposób wysłać towar do Klienta. Wydruki kodów kreskowych prowadzone są na specjalnym sprzęcie drukującym, czyli przy użyciu drukarki etykiet.

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.