Sucha skóra – jak ją rozpoznać? Jak o nią dbać?

0

Wydaje Ci się, że masz odwodnioną lub suchą skórę? Próbujesz ją nawodnić różnymi sposobami, ale Twoje starania nie przynoszą efektu? Sprawdź, jak rozpoznać odwodnioną czy przesuszoną skórę oraz jakie preparaty pomogą Ci przywrócić jej prawidłowe nawodnienie.

Skóra sucha czy odwodniona – jak to rozróżnić?

Zanim zaczniesz odpowiednią pielęgnację, powinnaś wiedzieć, że skóra sucha nie zawsze równa się skórze odwodnionej. Jak więc odróżnić te dwa stany? 

  • Skóra sucha – określana jako stan chroniczny, ciągły, spowodowany np. niepoprawnym funkcjonowaniem natury genetycznej bądź czynnikami zewnętrznymi, chorobami skóry lub ogólnymi takimi jak łuszczyca, nadczynność/ niedoczynność tarczycy bądź przebytymi kuracjami/zabiegami. 
  • Skóra odwodniona charakteryzuje się miejscowym ściągnięciem – skórze brakuje wody, dlatego łuszczy się, jest szorstka, przez co czujesz dyskomfort. 

Jak rozpoznać suchą skórę?

Rozróżnia się kilka stadiów suchej skóry (z wyłączeniem skóry odwodnionej), a każde z nich możesz rozpoznać samodzielnie. 

  • Pierwszym jest sucha skóra – objawia się lekkim łuszczeniem naskórka, ściągnięciem, szorstkością. 
  • Drugi etap to nadmierna suchość przedatopowa – widać podrażnienia czy przebarwienia. 
  • Kolejnym, ostatnim stadium są bolesne pęknięcia – oznaczają, że masz bardzo suchą skórę. 

Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować stanu swojej skóry, zgłoś się do dermatologa. On pomoże Ci określić kondycję Twojej skóry, oceniając stopień połysku, oznaki kliniczne, utratę elastyczności, a nawet odnajdując pęknięcia, złuszczony naskórek czy stany zapalne. 

Pamiętaj, że każde stadium suchej skóry wymaga indywidualnej, dopasowanej pielęgnacji. 

Kremy nawilżające – doraźny opatrunek dla odwodnionej oraz suchej skóry

Krem nawilżający to bardzo dobre, doraźne rozwiązanie dla suchej cery. Wybieraj preparaty o głębokim działaniu nawilżającym, zatrzymujące wodę w skórze, z dodatkiem kwasu hialuronowego. Bardzo dobrym przykładem tego rodzaju produktów mogą być japońskie kremy nawilżające do twarzy, mające w składzie kombinację aż 3 rodzajów kwasu hialuronowego o dużej mocy nawilżania skóry na wielu poziomach (dostępne np. w linii White od Hada Labo Tokyo). 

Po stworzeniu odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej skup się na innych, codziennych rytuałach. Nawadniaj swój organizm – pij dużo wody i unikaj zamkniętych pomieszczeń, w którym panuje zbyt wysoka temperatura.

Jeśli uważasz, że Twoja skóra potrzebuje specjalistycznej opieki – skonsultuj się z dermatologiem, który ustali pielęgnację najlepiej dopasowaną do Ciebie.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj