Dobry pakiet telewizyjny, czyli jaki?

0

O telewizji możemy powiedzieć wiele dobrego, ale też wiele złego. Jednak to od nas zależy czy to, co oglądamy będzie miało dobrą wartość, czy raczej będzie tylko tanią rozrywką. Tak naprawdę nie ma nic złego w oglądaniu tv, ale pod warunkiem, że przed telewizorem nie spędza się kilku godzin. Kluczem do sukcesu, czyli znalezienia wartościowych programów, jest znalezienie dobrego pakietu telewizyjnego. A dobry pakiet to jaki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Dla każdego coś dobrego

Przeglądając program tv można zauważyć, że jest w nim wiele dobrych tytułów, ale też takich, których lepiej unikać. Oczywiście z powodu tych raczej nieudanych filmów czy programów nie ma sensu rezygnować z zupełnego oglądania tv. Oczywiście są takie osoby, które nie posiadają nawet tv, bo uważają, że to „zjadacz czasu”, a jednak same spędzają kilka godzin dziennie spoglądając w ekran smartfona i grając w mało wartościowe gry. Zatem telewizja nie musi być tylko negatywnie oceniana, a wręcz przeciwnie, nie powinna być demonizowana. Wiele programów tv naprawdę uczy, ale też pozwala wyjść poza własne ograniczenia. Można zobaczyć inne życie, ale też przestać dyskryminować ową „inność”, której do tej pory się nie znało bądź negatywnie oceniało. Nie można też zapominać, że wybierając pakiet telewizyjny trzeba wybrać taki, który dostosowany jest do wszystkich członków rodziny. Jeżeli macie więc dzieci, to kanały z bajkami są wręcz niezbędne. Również w tym przypadku umiar ma znaczenia, ale od czasu do czasu nie zaszkodzi, gdy dziecko zobaczy jakiś film animowany – rzecz jasna dostosowany do jego wieku. Z kolei w przypadku osób dorosłych warto wybierać takie pakiety, które oferują programy związane z zainteresowaniami czy hobby, choćby to hobby polegało tylko na oglądaniu meczów tenisa.

Dobry, czyli jaki? Co powinno znaleźć się w pakiecie telewizyjnym?

W dobrym pakiecie telewizyjnym powinna znaleźć się oferta kanałów dostosowana do każdego z domowników, tak aby każdy mógł zobaczyć, co go interesuje. Tutaj trzeba też pamiętać, że telewizja powinna uczyć – zatem, mając w domu dzieci, dobrze, jeżeli kanały edukacyjne znajdą się w pakiecie. W przypadku osób dorosłych na pewno duże znaczenie mają kanały informacyjne. Wiadomo nie każdy kanał oferuje rzetelne informacje. Jednocześnie wcale nie musicie interesować się polityką, by oglądać debaty, gdyż wiedzę o sytuacji politycznej powinien mieć każdy obywatel. Następnie odpowiedzcie sobie na pytanie, jakie jest Wasze hobby. Jeżeli lubicie oglądać filmy, to kanały filmowe są obowiązkowe, a jeżeli filmy przyrodnicze, to analogicznie kanały przyrodnicze są must have. W przypadku nastolatków, to na pewno sprawdzą się kanały muzyczne, a dla dzieci – kanały z bajkami. Dla całej rodziny przyda się oferta programowa kina familijnego. W końcu będziecie mogli wszyscy usiąść i zajadając się popcornem, oglądać filmy dla całej rodziny, nawet jeżeli nie są najwyższych lotów.

A co z tanią rozrywką?

Nie ma się co oszukiwać, wiele programów tv nie jest dobra, bo oferuje tzw. tanią rozrywkę. Często są to programy typu reality tv, które rzeczywiście nie wpływają pozytywnie na młodzież, gdyż uczą przedmiotowego, a nie podmiotowego traktowania drugiego człowieka. Dodatkowo często przedstawiana jest w nich wizja świata polegająca na tym, by wszystko „mieć”. Na pewno takich treści nie powinny oglądać ani dzieci, ani nastolatkowie. Także dla osób dorosłych nie są polecane, bo nic nie wnoszą. Ale dla osób dorosłych mogą być też rozrywką, która może być przez nich odbierana przez pryzmat absurdu. Mogą więc zastanawiać się jak ktoś może dokonywać takich rzeczy, czy tak głupio się zachowywać. Jest duża szansa na pośmianie się, choć w sumie brak zasad i głupota nie jest powodem do śmiechu.

Umiar ma znacznie

A na końcu musimy też wspomnieć, jak ważny jest umiar. Telewizja może być sposobem na nudę, ale też sprawić, że odstresujecie się po ciężkim dniu w pracy. I to jest ok, ale nie należy spędzać przed tv godzin, lecz co najwyżej godzinę, ewentualnie 1,5 godziny, by obejrzeć cały film. A gdy pojawią się reklamy, wtedy warto wyjść i przygotować sobie kolację czy po prostu napić się wody.

Telewizja powinna być traktowana przez pryzmat wartości edukacyjnych, informacyjnych, ale i rozrywkowych. Jednak niezależnie, czym będzie dla Was, pamiętajcie, aby wybierać wartościowe treści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj