Karma dla kota z warzywami – czy warto?

0

W sklepach zoologicznych można kupić jedzenie dla kota o różnym składzie. Często producenci kuszą kupujących rozmaitymi dodatkami, w tym warzywnymi albo owocowymi. Czy taka karma jest godna uwagi? Czy nasz kot rzeczywiście potrzebuje tych dodatków? Co powinna zawierać idealna karma dla kota? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czy koty powinny jeść warzywa?

Przede wszystkim warto podkreślić, że koty są typowymi mięsożercami. Oznacza to, że nie potrzebują w swojej diecie żadnych warzywnych lub owocowych dodatków. Tak żywią się żyjąc dziko. Polują jedynie na myszy, ptaki i owady, które dostarczają ich organizmowi niezbędnej porcji białka. Nie „zagryzają” takiego posiłku zbożem lub warzywami znalezionymi w ogrodach. Oczywiście czasem można zaobserwować kota, który chętnie zjada trawę lub suche źdźbła innych roślin. Nie robi jednak tego po to, by dostarczyć swojemu organizmowi jakichś konkretnych składników odżywczych albo urozmaicić sobie posiłek. Trawa i inne rośliny pełnią wyłącznie funkcję przeczyszczającą. Pozwalają zatem kociemu przewodowi pokarmowemu pozbyć się zalegających w nim toksyn, a także włosów, które trafiły tam podczas mycia. Tak samo jak w dziczy kot powinien również żywić się w warunkach domowych. Specjalistyczna karma dla kota musi zatem składać się wyłącznie z mięsnych komponentów.

Jakie dodatki w karmie dla kota są akceptowane?

Oczywiście czytając składy poszczególnych produktów zawsze znajdziemy informacje o różnorodnych, umieszczonych w nich dodatkach. Warto jednak zauważyć, że nie są to zboża, produkty zawierające gluten oraz mleko. Stosuje się jedynie takie dodatki, jak chociażby tauryna, która jest niezbędnym aminokwasem umożliwiającym trawienie tłuszczu. Ona zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, a także mięśni szkieletowych. Ma nadto działanie przeciwutleniające. Karma dla kota może też zawierać L-karnitynę, która zwiększa wykorzystanie składników energetycznych i podwyższa tempo przemiany materii. Szczególnie istotna jest w karmach dla kotów sterylizowanych, ponieważ wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi kota. Czasem stosuje się także nasiona babki płesznik lub innych podobnych roślin. One bowiem są źródłem błonnika o działaniu regulującym przemianę materii. Co do zasady jednak wysokiej jakości karma dla kota nie będzie miała w swoim składzie żadnych warzyw i owoców.

Jak znaleźć idealną karmę dla kota?

Kupując karmę dla kota warto zatem zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Czyste mięso powinno obejmować mniej więcej 50-60 procent składu karmy. Należy także unikać wersji mających w swoim składzie sztuczne barwniki, konserwanty, syntetyczne aromaty, a także polepszacze smaku. Być może bowiem taka karma smakowałaby kotu, ale na pewno nie wpływałaby pozytywnie na jego zdrowie i kondycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj