Czy dieta bezglutenowa może być dobra?

0

Żywność bezglutenowa cieszy się coraz większą popularnością. Są osoby, które twierdzą, że jej pojawienie się, to tylko chwilowa moda, kaprys. Nie można tak sądzić, ponieważ nie każda osoba może z pełną swobodą spożywać gluten. To właśnie m.in. dla takich osób powstają produkty, w których nie znajdziemy ani jednego grama glutenu. Co należy wiedzieć o diecie bezglutenowej? Czas sobie to wyjaśnić.

Życie bez glutenu

Celiakia jest to choroba trzewna, która wyklucza spożycie glutenu. Jest to choroba autoimmunologiczna, której nie da się wyleczyć. Można wyciszyć pewne objawy, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. Aczkolwiek, należy liczyć się z tym, że przez całe życie trzeba będzie spożywać żywność bezglutenową.

Kolejna grupa osób, która na pewno chętnie skorzysta z takich bezglutenowych produktów, są Ci mający alergię. Tak, nawet można stać się posiadaczem alergii na ten składnik pokarmowy. Żywność bezglutenowa sprawi, że objawy alergii ustąpią, dzięki czemu dana osoba będzie mogła w normalny sposób funkcjonować. Pozostawanie na diecie bezglutenowej sprawi, że alergia z czasem ustąpi lub zmniejszy swoją częstotliwość pojawiania się. Wszystko zależne jest od organizmu człowieka.

Czy dieta bezglutenowa pozwala zrzucić nadprogramowe kilogramy? Coś w tym musi być. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to rodzaj diety eliminacyjnej, która jest bardzo restrykcyjna. Jej wprowadzenie warto również przedyskutować z lekarzem specjalistą.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Niektóre osoby są przekonane, że żywność bezglutenowa nie jest smaczna. Do tej pory byli przyzwyczajeni do różnego rodzaju mąk, kasz, pieczywa, które są siedliskiem wielkiej ilości glutenu. Czy łatwo z tego zrezygnować na rzecz produktów bezglutenowych? Oczywiście, że tak. Może na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to trudne, ale tak faktycznie nie jest.

W szczególności, że żywność bezglutenowa może być podstawą do przyrządzenia bardzo smacznych i pożywnych posiłków. Na liście produktów, jakie są dopuszczone do spożycia na diecie bezglutenowej, znajdują się: produkty zbożowe przygotowane z mąki bezglutenowej, ryże i kasze naturalne, fasola, płatki ryżowe, skrobia kukurydziana, nieprzetworzone ryby, mięso i jaja, mleko i wszelkie produkty mleczne, masło, smalec, margaryna i oliwa z oliwek, mleko i wszelkie produkty mleczne.

Osoby na diecie bezglutenowej mogą również spożywać warzywa i owoce. Mogą one występować w wersji świeżej lub mrożonej. Z powodzeniem można również pić naturalne kawy i herbaty, zioła, wody mineralne, a także kompoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj