W planie sesji plenarnej PE: praworządność w Polsce, klimat, strategia żywnościowa

0

Na sesji plenarnej, która rozpoczyna się w poniedziałek w Strasburgu, europosłowie odniosą się do obaw związanych ze stanem praworządności w Polsce i zagłosują nad rezolucją klimatyczną przed konferencją COP26; zajmą się też strategią „od pola do stołu” – wynika z planu opublikowanego przez służby prasowe Parlamentu Europejskiego.

Praworządność w Polsce

We wtorek europosłowie będą debatować z polskim Premierem Mateuszem Morawieckim i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego kwestionującym prymat prawa europejskiego nad prawem polskim. Posłowie do PE zagłosują nad rezolucją w tej sprawie w czwartek. Z kolei w środę mają dyskutować nad praktycznie całkowitym zakazem aborcji w Polsce, który wszedł w życie w styczniu 2021 roku.

Konferencja klimatyczna ONZ

Oczekuje się, że eurodeputowani zaapelują o bardziej ambitne globalne redukcje emisji przed listopadową konferencją klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow. Debata odbędzie się w środę, a głosowanie nad rezolucją w czwartek.

Strategia „od pola do stołu”

W poniedziałek posłowie do PE mają poprzeć strategię „Od pola do stołu”, dzięki której europejski system żywnościowy ma stać się bardziej sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny dla środowiska.

Skandal „Pandora papers”

W czwartek posłowie do PE będą głosować nad rezolucją potępiającą masowe unikanie podatków ujawnione w śledztwie dotyczącym tzw. Pandora Papers.

Ogłoszenie laureata Nagrody im. Sacharowa

Zwycięzcę Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli w 2021 r. wybiorą w środę przewodniczący PE David Sassoli i przywódcy grup politycznych. Tegorocznymi finalistami są afgańskie kobiety, boliwijska polityk Jeanine Anez i rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Szczepionki na COVID-19, oczekiwania wobec szczytu UE, budżet UE na 2022 r.

W rezolucji, która zostanie poddana pod głosowanie w czwartek, posłowie mają wezwać do bardziej przejrzystego procesu opracowywania, zakupu i dystrybucji szczepionek w przyszłości.

Na sesji plenarnej omówione zostaną również oczekiwania wobec szczytu UE 21-22 października w sprawie COVID-19, szczepień i strategii cyfrowej, zalecenia dotyczące ochrony pracowników przed azbestem a także zaktualizowane przepisy dotyczące ubezpieczeń pojazdów. Europosłowie zajmą się też emisjami metanu, stosunkami UE-Tajwan oraz budżetem UE na 2022 r.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News