Ekspert: branża kosmiczna stoi u progu przełomu związanego z rozwojem New Space

0

W tym roku wchodzimy w drugą erę kosmiczną. Tworzy się zupełnie nowa dziedzina gospodarki, jaką jest New Space – powiedział dr Jacek Bartosiak podczas Kongresu 590. Dodał, że Polska powinna mocniej włączyć się w rozwój tej dziedziny.

Jacek Bartosiak, który jest ekspertem ds. geopolityki i szefem think tanku Strategy and Future podkreślił, że 2021 r. jest rokiem przełomowym dla sektora kosmicznego w związku z rozwojem branży New Space.

„W tej chwili jesteśmy na przełomie fundamentalnym wynikającym z tego, że powstała branża New Space, która rozwija zdolności do bardzo tanich wynoszeń na orbity. Jednocześnie jesteśmy u progu rewolucji transportowej wynikającej z potencjalnego, wielorazowego użytku dużych rakiet wynoszących. To zmieni całkowicie funkcjonowanie na podobieństwo tego jak kiedyś zmieniło się funkcjonowanie i korzystanie z mórz i światowego oceanu. To dokonało się 500 lat temu, a obecnie stoimy u zarania podobnej rewolucji związanej z przestrzenią kosmiczną” – mówił dr Bartosiak.

Według niego im więcej będzie sztucznej inteligencji i zbieranych danych na świecie, tym bardziej waga przestrzeni kosmicznej będzie rosła, „bo można ominąć krzywiznę ziemi w transmisji tych danych”.

Jak zaznaczył ekspert w sektorze kosmicznym drzemie ogromy potencjał do zarabiania dużych pieniędzy. Według niego ten kto będzie kontrolował zasady na jakich dokonuje się transmisja danych ten będzie kontrolował nowy rynek.

„To dlatego rozpoczął się wyścig gospodarczy między USA i Chinami. Rozpoczął się wyścig wojskowy, bo kto dominuje wojskowo jest w stanie niszczyć systemy, czy kontrolować systemy przeciwnika” – mówił ekspert.

Jak zauważył dr Bartosiak, państwo polskie w tym roku podjęło wysiłki, żeby dołączyć do tych, którzy potrafią korzystać z przestrzeni kosmicznej. Zwrócił też uwagę, że w Polsce są już firmy, które dostarczają różnego rodzaju usług i produktów związanych z przemysłem New Space. Ekspert wyraził jednak nadzieję, że Polska mocniej zaangażuje się w rozwój programów kosmicznych.

Dr Bartosiak zwrócił też uwagę, że nie ma jeszcze utrwalonych interesów w branży New Space dlatego „dobrze byłoby stworzyć taki ekosystem funkcjonowania tej branży, żeby Polska wzięła udział w tym globalnym wyścigu i na przykład nie przegrała konkurencji z Niemcami i Francją na starcie”.

„Niezrozumienie na czym polegają zasady New Space doprowadzi do tego, że tylko Niemcy będą mieli News Space w Europie, a my będziemy tylko produkowali inżynierów, którzy będą pracowali w niemieckich firmach” – ostrzegł ekspert.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj