Wszystko, co musisz wiedzieć o skurczach porodowych

0

Bardzo wiele kobiet z przerażeniem myśli o rozpoczęciu porodu. Jak go rozpoznać i czy boli tak bardzo, jak opowiadają o tym przyjaciółki? Każda kobieta przeżywa ten czas odrobinę inaczej. Kiedy będzie trzeba ruszać do szpitala, Twoje ciało da Ci o tym znać. Pierwsze skurcze porodowe to alarm, że coś zaczyna się dziać. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat, aby być przygotowanym i nie wpadać w panikę.

Jak wyglądają pierwsze skurcze porodowe?

Prawidłowe rozpoczęcie porodu powinno nastąpić około 38 tygodnia ciąży, gdy dziecko jest zdolne do przeżycia poza organizmem swojej mamy. To właśnie wtedy można się spodziewać pierwszych skurczy porodowych. Na początku mają one na celu rozwarcie Twojej szyjki macicy. Dopiero później są na tyle silne, że pozwolą Ci wydać dziecko na świat. Jak poznać, że to czas na podróż do najbliższego szpitala? Sprawdź, jak często występują skurcze porodowe. Te pierwsze powinny powtarzać się co około 10 minut i trwać około 40 sekund. Po jakimś czasie częstotliwość oraz siła skurczy porodowych zwiększy się. W późniejszym etapie kobita będzie je odczuwać co około 2 minuty.

Inne oznaki porodu, jak je rozpoznać?

Co, jeśli kobieta odczuwa także inne objawy, poza skurczami porodowymi? Nie musisz się martwić, to zupełnie naturalne. Bardzo wiele przyszłych mam może skarżyć się wtedy na brak apetytu oraz częste uderzenia gorąca. Kolejnym objawem jest również odpłynięcie płynu owodniowego. To jednak może nastąpić dopiero w ostatnich fazach porodu, więc nie stresuj się, jeśli Tobie nie przydarzy się to od razu. Często możesz odczuwać dziwne uczucie parcia na odbyt, a nawet dostać nagłej biegunki. Ból pleców w dolnej części to kolejny nie najprzyjemniejszy zwiastun porodu. Jeżeli będziesz zaniepokojona, zestresowana lub zaczniesz odczuwać dziwne podniecenie, staraj się wyciszyć i uspokoić.

Kiedy należy niezwłocznie jechać do szpitala?

Warto tutaj dodać, że nie każde skurcze to skurcze porodowe. Przyszłym mamom z pewnością znane jest pojęcie skurczy przepowiadających. Co to takiego? Niektóre panie w trzecim trymestrze ciąży mogą odczuwać napięcia macicy, które dosyć łatwo jest pomylić z pierwszymi skurczami porodowymi. Czym się od nich różnią? Skurcze przepowiadające, pomimo swojej siły, występują o wiele bardziej nieregularnie oraz kończą się po krótkiej chwili. Bardzo często wystarczy położyć się lub zmienić sposób siedzenia, aby od razu poczuć się lepiej.

W telewizji czy internecie wielokrotnie można natknąć się na informacje o kobietach, które urodziły w autobusie, taksówce, a nawet w samolocie. Wiele przyszłych mam bardzo stresuje się, że taka sytuacja przydarzy się właśnie im. Chyba nikt nie chciałby przeżywać porodu w tak nieprzyjaznych miejscach, z dala od lekarzy i ukochanej osoby oraz bez odrobiny prywatności. Pierwsze skurcze porodowe to zwiastun, jednak kiedy nastąpi całkowite rozwarcie? To może trwać kilka lub nawet kilkanaście długich godzin. Właśnie dlatego tak ważne jest obserwowanie swoich reakcji i uważanie na wszystkie niepokojące objawy. Jeżeli w którymś momencie poczujesz, że właśnie dzieje się coś dziwnego, warto wcześniej wybrać się do szpitala. Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę? Gdy Twój płyn owodniowy ma kolor zielony, nie czekaj. Krwawienie z dróg rodnych oraz przerwanie błon płodowych, a także niespodziewane wyciekanie owodniowego płynu powinno zaalarmować.

O czym należy pamiętać? Tych rzeczy nie zapomnij wziąć do szpitala!

Rozpoczęcie porodu to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu przyszłych rodziców. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że zabrane zostały niezbędne rzeczy. Potrzebne będą dokumenty tożsamości, torba z potrzebnymi ubraniami i prywatnymi rzeczami oraz teczka z wynikami wszystkich badań przyszłej mamy i dziecka.

/ Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here