Czym zajmuje się zakład kamieniarski

0

Zakład kamieniarski zajmuje się obróbką kamienia. Artykuły z kamienia to nie tylko alejki w ogródku, płyty nagrobne i schody. To także dekoratorskie blaty łazienkowe i kuchenne oraz parapety. Każdy zakład trudniący się obróbką kamienia skupia wokół siebie pracowników, mających predyspozycje do delikatnego obchodzenia się z kamiennym materiałem. Wbrew przekonaniu „twardy jak kamień”, czyli niemożliwy do złamania, kamień można szlifować, ciąć i kształtować w różne bryły. 

Jakie kamienie wykorzystuje się w zakładzie kamieniarskim?

Mówiąc o obróbce kamienia, nie mamy na myśli kamienia polnego czy przydrożnego. Taki kamień jest rzeczywiście bardzo twardy i ciężki do jakiejkolwiek obróbki. Niemniej są rzemieślnicy, którzy wykorzystują ten rodzaj surowca do tworzenia konstrukcji łączonej np. ze stalą, szkłem, żywicą itp. W zakładzie kamieniarskim wykorzystuje się taki kamień jak granit, marmur, trawertyn, piaskowiec. Skały te są doskonałym materiałem do tego, aby można było z nich wycinać płyty i tworzyć rzeźby (np. na nagrobkach). 

Obecnie każdy zakład kamieniarski dysponuje wyspecjalizowanym parkiem maszynowym. Niemalże wszystko można wykonać za pomocą elektrycznych urządzeń. Siła mięśni została zastąpiona maszynerią, mającą zwielokrotnioną siłę, wytrzymałość i szybkość. Człowiek ma za zadanie tą maszyną tak pokierować, by wykonała odpowiednie cięcie, szlifowanie itp. Oprócz naturalnych kamieni wiele zakładów tworzy konglomeraty, czyli płyty wykonane są z pokruszonych kamieni i żywicy poliestrowej, która spaja wszystkie kamyki w jednolitą masę.

Kamieniarski zakład do usług, czyli co taki producent oferuje?

W zakładzie kamieniarskim powstają kamienne płyty jako:

  • blaty kuchenne,
  • łazienkowe,
  • parapety,
  • schody,
  • nagrobki,
  • inne elementy budowlane.

Nowoczesne maszyny pomagają przygotować każdą płytę pod wymiar. Dzięki temu jest możliwość wykonania blatu w każdym rozmiarze podyktowanym przez klienta. Możliwość ta doskonale sprzyja wykonywaniu schodów prostych i kręconych, parapetów długich i krótkich, wąskich i szerokich. Nagrobki natomiast przestają wyglądać jak proste sześciany z kwadratową czy prostokątną płytą. Odpowiednie maszyny przytną płytę na kształt serca, skrzydeł, książki, krzyża itd. Wszystko to dzięki doskonałemu wyposażeniu zakładu w rewolucyjny park maszynowy oraz specjalistycznemu podejściu pracowników do tematu.

Pracownicy zakładu kamieniarskiego oprócz produkcji nowych płyt i blatów, zajmują się renowacją zamontowanych w naszych domach kamiennych akcesoriów. Jeżeli blat lub schodek nadłamie się, skruszy, obtłucze, możemy liczyć na pomoc. Pracownik przyjedzie do nas i dokona naprawy lub wymiany uszkodzonej płyty. To samo dotyczy nagrobków i pomników kamiennych na cmentarzu. Kamień ma prawo ulec częściowemu zniszczeniu. Dzięki zakładowi kamieniarskiemu wszelkie usterki można naprawić.

W jaki sposób powstaje idealnie gładki kamień?

W zakładzie kamieniarskim kamieniarz dysponuje nowymi technologiami. Oszlifowana płyta poddawana jest wygładzaniu poprzez zalewanie jej powierzchni żywicą. Żywica ma za zadanie wniknąć we wszystkie szpary, jakie znajdują się na kamieniu. Dzięki temu format płyty (blatu) jest nieskazitelnie gładki. Może być matowy lub błyszczący. 

Jak dbać o kamienne płyty i blaty?

Wystarczy używać do tego celu środków czystości i kosmetyków przeznaczonych do konkretnego rodzaju skały, z jakiej artykuł został wykonany. Ważna jest konserwacja kamienia, szczególnie gdy jest on narażony na warunki atmosferyczne. Nie należy dopuszczać do zbytniego zabrudzenia. W razie potrzeby zlecić odnawianie płyt zakładowi kamieniarskiemu.