Home LifeStyle Klucz zabezpieczeń sieciowych i hasło do Wi-Fi – jak je sprawdzić?

Klucz zabezpieczeń sieciowych i hasło do Wi-Fi – jak je sprawdzić?

0

Wielu użytkownikom sieci często zdarza się, że po pierwszym zalogowaniu do Wi-Fi gubią hasło dostępu. Kiedy trzeba podać je komuś innemu lub zalogować się na innym sprzęcie, pojawia się problem. Jak odnaleźć klucz zabezpieczeń?

Czy klucz zabezpieczeń sieciowych i hasło do Wi-Fi jest tym samym?

Na początku, warto dowiedzieć się, jaka jest różnica pomiędzy kluczem zabezpieczeń sieciowych a hasłem do Wi-Fi.

Klucz zabezpieczeń sieciowych jest znany także pod nazwą klucza szyfrującego. Do najbardziej popularnych odmian protokołu zabezpieczającego należą: WEP, WPA i WPA2. Gdy kupujemy pakiet internetowy u dostawcy, zwykle przydzielane jest nam specjalne hasło – składa się z kilkuznakowego ciągu cyfr, liczb lub symboli. Korzystając z funkcji systemowych, można je jednak zmienić. Jest tak w przypadku systemu Windows, gdzie klucz zabezpieczeń sieciowych jest po prostu hasłem do Wi-Fi.

Jak sprawdzić klucz zabezpieczeń sieciowych i hasło do Wi-Fi?

Posłużymy się przykładem z prawdopodobnie najczęściej użytkowanego systemu – Windows. W tym przypadku poszczególne kroki mogą być dość podobne nawet w sytuacji, jeżeli użytkownicy mają różne wersje oprogramowania.

Jak krok po kroku znaleźć hasło do Wi-Fi w systemie Windows?

Samo uzyskanie dostępu do haseł jest dość łatwe, dlatego nie powinno sprawić problemu żadnemu użytkownikowi.

  1. W menu startowym wpisujemy frazę „Panel sterowania” i wybieramy aplikację. Po otwarciu okna pojawią się różne opcje, m.in. sprzęt i dźwięk, programy czy sieć i Internet. Aby poznać zabezpieczenia, należy kliknąć opcję „Sieć i Internet”.
  2. Po kliknięciu ikony pojawi się kolejny panel, w którym należy wybrać „Centrum sieci i udostępniania”.
  3. W nowym oknie mamy dwie możliwości: albo wybrać wyświetlaną aktywną sieć, albo kliknąć opcję „Zmień ustawienia karty sieciowej”.
  4. W przypadku wybrania drugiej opcji wyświetli się menu wyboru: „Ethernet”, „Połączenie sieciowe Bluetooth” oraz „Wi-Fi”. Klikamy trzecią możliwość prawym przyciskiem myszki, a następnie wybieramy „Stan”.
  5. W oknie pojawią się informacje na temat sieci Wi-Fi, w których wybieramy „Właściwości sieci bezprzewodowej”, a następnie zakładkę „Zabezpieczenia”.

W tym momencie można już zapoznać się z hasłem Wi-Fi, które znajdziemy w polu „klucz zabezpieczeń sieciowych”. Gdy klikniemy opcję „pokaż znaki”, wyświetli się pełne hasło.

Szybki pakiet internetowy – czy dobry klucz zabezpieczeń to wszystko?

Dobry klucz zabezpieczeń może uchronić niepowołane osoby przed uzyskaniem dostępu do sieci. Jednak warto także zainwestować w dobry pakiet internetowy, gwarantujący stabilne łącze internetowe, np. Internet światłowodowy. W ramach usługi pakietu bezpieczeństwa u dostawcy, można zabezpieczyć łącze przed cyberatakami, wirusami i kradzieżą danych. Dzięki niemu sieć będzie w stanie błyskawicznie reagować na zagrożenia i minimalizować lub całkowicie wykluczać ryzyko wykradnięcia danych.

Jak wybrać szybki i bezpieczny Internet światłowodowy? Oferują go firmy, takie jak Vectra, UPC czy INEA. Ostania z nich – INEA – proponuje jednak stabilny Internet światłowodowy oparty na łączu symetrycznym, o przepustowości wielokrotnie wyższej niż 1 Gb/s. Światłowód symetryczny zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych, dzięki czemu Internet domowy jest stabilniejszy, a tym samym – bezpieczniejszy. W ramach oferty INEA można skorzystać z dodatkowego pakietu ochrony Internetu, który gwarantuje dostęp do najlepszych zabezpieczeń na komputerze, tablecie i smartfonie. Dzięki nowoczesnej technologii i ochronie światłowodu symetrycznego surfowanie w Internecie, oglądanie filmów, prowadzenie rozgrywki online i praca zdalna są zawsze bezpieczne.

NO COMMENTS

Exit mobile version