Prostata – najczęstsze schorzenia i metody leczenia

0

Choć każdy chyba słyszał tę nazwę, prostata nadal jest traktowana jako tajemnicze i nieco wstydliwe słowo. Tymczasem każdy mężczyzna, zwłaszcza w dojrzałym wieku, powinien wiedzieć, gdzie ów gruczoł się znajduje i jak rozpoznać pierwsze objawy wskazujące na jego przerost. Dowiedz się, gdzie zlokalizowana jest prostata, co powinno wzbudzić niepokój, kiedy udać się do lekarza i jakie są metody leczenia chorób gruczołu krokowego.

Czym jest i gdzie znajduje się prostata?

Prostata to niewielki gruczoł znajdujący się w miednicy mniejszej, w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu; badanie prostaty odbywa się zazwyczaj per rectum, czyli właśnie przez odbyt. Prostata nazywana jest także gruczołem krokowym, sterczem lub gruczołem sterczowym. Pełni ważną funkcję w życiu płciowym mężczyzny. Jest odpowiedzialna za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Płyn ten odżywia je i zapewnia im witalność, gruczoł krokowy jest zatem niezbędny dla płodności mężczyzny. Przez prostatę przebiega cewka moczowa, dlatego dolegliwości ze strony tego gruczołu zazwyczaj powodują problemy z oddawaniem moczu. Kiedy tkanki prostaty zaczynają się rozrastać, uciskają na cewkę moczową, a to powoduje, że stopniowo zmniejsza się strumień moczu i pojawia się nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz.

Prostata – najczęstsze choroby

Po 50. roku życia u mężczyzn dość częstym zjawiskiem są choroby prostaty. Jest to związane z andropauzą i spadkiem poziomu hormonów płciowych (głównie testosteronu), a także z naturalnym starzeniem się organizmu. Do najczęstszych problemów należy przerost prostaty. Daje on szereg objawów, które niestety często są przez mężczyzn bagatelizowane. Do charakterystycznych symptomów wskazujących na przerost gruczołu krokowego są trudności z oddawaniem moczu i bolesność podczas mikcji, uczucie parcia na pęcherz, zmniejszenie strumienia moczu oraz nietrzymania lub popuszczanie moczu. Zauważenie któregokolwiek z tych objawów powinno skłonić mężczyznę do wizyty u lekarza urologa.

Do schorzeń związanych z prostatą należą też nowotwory gruczołu krokowego. Nie zawsze dają one typowe objawy, dlatego warto wykonywać badania kontrolne. Do wizyty u lekarza powinno skłonić gorsze samopoczucie, dolegliwości bólowe i wszelkie niepokojące objawy, które mogą, ale nie muszą być zlokalizowane w układzie moczowym. Mogą pojawić się wymioty, gorączka i ogólne osłabienie. Pilna wizyta u urologa jest potrzebna, gdy w moczu lub spermie pojawi się krew.

Prostata – jak zapobiegać chorobom gruczołu krokowego?

Zaleca się, by każdy mężczyzna po 50. roku życia raz do roku wykonywał badania kontrolne. Pozwoli to w porę wykryć łagodny przerost prostaty, który nieleczony może przekształcić się w zmiany nowotworowe. Do lekarza warto zgłosić się nawet przy tak pozornie błahym objawie jak wydłużenie się czasu potrzebnego na oddanie moczu i uczucie, że po mikcji pęcherz nadal nie jest do końca opróżniony.

Metody leczenia – operacja prostaty

Choroby prostaty takie jak przerost gruczołu krokowego czy zmiany nowotworowe leczone są zazwyczaj operacyjnie. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy oddanie moczu możliwe jest wyłącznie drogą cewnikowania oraz konsekwencji chorób nowotworowych takich jak przerzuty do innych organów. Łagodny przerost prostaty może być leczony za pomocą środków, które ułatwiają usuwanie moczu z pęcherza, jednak gdy metoda farmakologiczna nie daje oczekiwanych efektów, stosowane jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu przerośniętej części prostaty. Z uwagi na to, że prostata zlokalizowana jest w bezpośredniej bliskości cewki moczowej, w trakcie operacji dość często dochodzi do jej uszkodzenia, co prowadzi do zaburzeń w postaci pooperacyjnego nietrzymania moczu. Problem ten należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, ponieważ wcześnie podjęte leczenie daje bardzo dobre rezultaty. Terapia nietrzymania moczu po operacji prostaty może być prowadzona za pomocą leków, ćwiczeń, fizykoterapii lub np. wszczepienia implantu cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty – jak radzić sobie doraźnie?

Zanim leczenie nietrzymania moczu po operacji prostaty przyniesie oczekiwane efekty, zaleca się stosowanie środków higienicznych w postaci wkładek urologicznych dla mężczyzn lub majtek chłonnych. To dyskretne i bardzo pomocne rozwiązanie, które pozwala prowadzić dotychczasowy tryb życia bez obaw, że otoczenie coś zauważy czy wyczuje przykry zapach. Polecane są wkładki urologiczne, które mają kształt dopasowany do męskiej budowy ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here