GE partnerem Orlenu w morskiej energetyce wiatrowej: w planach koncesje na całym Bałtyku

0

Międzynarodowy koncern GE (z główną siedzibą w Bostonie w USA) został strategicznym partnerem technologicznym Orlenu w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że GE nie tylko jest „innowacyjną firmą z gigantycznym doświadczeniem w energetyce na wielu rynkach świata”, ale również posiada zakłady produkcyjne i tworzy łańcuchy dostaw w Polsce.

Daniel Obajtek powiedział, że podpisany list intencyjny i współpraca z GE Renewable Energy będzie dla Olenu wsparciem w przygotowaniu konkurencyjnych ofert w procesie ubiegania się o kolejne koncesje na produkcję energii wiatrowej na Bałtyku.

„Orlen patrzy jednak nie tylko na polskie wybrzeże, ale szerzej – również na możliwości pozyskania koncesji w innych państwach nadbałtyckich” – zadeklarował szef koncernu.

Podkreślił przy tym, że istotne jest, aby inwestycje Orlenu w energetykę wiatrową wiązały się ze zbudowaniem łańcucha dostaw i wartości w polskiej gospodarce.

„Inwestycje w farmy wiatrowe na samym polskim wybrzeżu Bałtyku wyniosą parędziesiąt miliardów złotych. To może się stać kołem zamachowym dla polskiej gospodarki” – mówił Obajtek.

Podkreślił, że chciałby, aby docelowo w inwestycjach Orlenu na Bałtyku, które miałby być realizowane w przyszłości, 60 proc. stanowił tzw. local content (czyli żeby taki odsetek wartości usług i produktów został zrealizowany przez polskie firmy).

Jerome Pecresse, prezes GE Renewable Energy i wiceprezydent koncernu GE, podpisując memorandum o współpracy podkreślił, że planowana wielkość produkcji energii na Bałtyku może ulokować Polskę – w 2050 roku – w gronie pięciu największych rynków świata w morskiej energetyce wiatrowej.  

Zadeklarował, że koncern GE – wykorzystując m.in. swoją fabrykę łopat wirnikowych w Goleniowie, zakład produkujący turbiny energetyczne w Elblągu czy centrum badawczo-rozwojowe zatrudniające 1200 inżynierów – przyczyni się do zapewnienia Polsce taniej, niezawodnej, czystej i odnawialnej energii wiatrowej.

„W umowie z Orlenem zobowiązaliśmy się do wspólnego rozwijania zdolności łańcucha dostaw w Polsce” – powiedział Jerome Pecresse.

W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wziął udział minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Według niego, proces transformacji energetycznej w Polsce, który jest pochodną polityki klimatycznej UE, to nie tylko ogromne wyzwanie inwestycyjne, ale też wielkie szanse na pozyskanie nowych technologii i na nowe miejsca pracy w innowacyjnych obszarach gospodarki.

Wicepremier podkreślił, że rozwój energetyki wiatrowej to w przyszłości szansa na atrakcyjną pracę w innowacyjnym sektorze dla osób zatrudnionych obecnie w branży wydobywczej i energetyce węglowej.

„Ten proces przekształceń w energetyce ma doprowadzić do tego, że Polska stanie się krajem silniejszym, bezpieczniejszym pod względem energetycznym, a Polacy zyskają dostęp do tanich oraz zdrowych dla człowieka i środowiska form wytwarzania energii” – mówił Jacek Sasin.

„Orlen w ciągu najbliższych miesięcy stanie się multienergetycznym koncernem, który będzie zdolny zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce i bardzo aktywnie działać w Europie Środkowej” – zadeklarował.

Cindy Biggs, attache ds. handlowych ambasady USA w Warszawie, dodała, że bezpieczeństwo energetyczne, równoznaczne z bezpieczeństwem narodowym, jest ważnym aspektem dwustronnych relacji Polski i USA.

Według niej, zaangażowanie technologiczne koncernu GE w sektor energetyki wiatrowej w Polsce jest również realizacją zobowiązań rządów polskiego i amerykańskiego w zakresie wsparcia dla lokalnej gospodarki i biznesu. Cindy Biggs mówiła też o gotowości udziału amerykańskich firm w rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce oraz w procesie przekształcania elektrowni węglowych na gazowe (jak np. współpraca Orlenu z GE w Ostrołęce).

Daniel Obajtek przypomniał, że PKN Orlen zamierza w ciągu 10 lat przeznaczyć na inwestycje 140 mld zł. „Jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Polsce” – deklarował, wskazując, że PKN Orlen jako pierwszy koncern Europy Środkowej zapowiedział dojście do zeroemisyjności w 2050 roku, a ponadto planuje w ciągu 10 lat obniżyć o 20 proc. emisyjność petrochemii, a energetyki – o 33 proc.

Obecnie Orlen posiada jedną koncesję na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1200 MW, ale będzie ubiegał się o kolejne koncesje, aby uzyskać efekt ekonomii skali.

Rozwój współpracy z GE również zależy od tego, ile koncesji uzyska PKN Orlen.

„Przy odpowiedniej ilości koncesji wzrośnie nasza siła negocjacyjna wobec GE jako naszego partnera technologicznego” – powiedział Obajtek.

Wyraził nadzieję, że sprawa przyznania kolejnych koncesji przez polski rząd rozstrzygnie się jeszcze w 2021 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom