Czym są zaparcia i jak sobie z nimi radzić?

0

Zaparcia są dolegliwością, z którą boryka się wiele osób. Ze względu na długość i częstotliwość występowania można podzielić je na doraźne i przewlekłe.

Zaparcia o charakterze przewlekłym, zwłaszcza jeśli występują wraz z innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, mogą być symptomem poważniejszych zaburzeń i schorzeń w obrębie jego funkcjonowania, choć zazwyczaj – podobnie jak w przypadku zaparć doraźnych – główną przyczyną ich występowania jest niewłaściwa dieta.

Trudności z wypróżnianiem zawsze wiążą się z dużym dyskomfortem, który w zależności od czasu ich trwania może przybierać na sile. Warto więc skorzystać ze sposobów, które umożliwią walkę z nimi. Jak radzić sobie z zaparciami i jak przeciwdziałać ich ponownemu wystąpieniu?

Dieta a zaparcia

Sposób odżywiania, jak powszechnie wiadomo, bardzo mocno wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i ogólną kondycję organizmu. Jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego jest ogromna. Codzienna dieta odgrywa bardzo duże znaczenia, także w przypadku zaparć. Spożywanie tłustych, ciężkostrawnych potraw, przetworzonej, zawierającej duże ilości konserwantów żywności i ograniczona ilość warzyw i owoców to prosta droga do powstawania uciążliwych zaparć.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe sprzyjają bowiem zaleganiu mas kałowych w jelitach, które ze względu na ich zaburzoną perystaltykę stają się twarde i zbite. Skutkuje to dużym dyskomfortem i trudnościami w wypróżnianiu. Zaparciom bardzo często towarzyszą też wzdęcia, skurcze jelit i uczucie ciężkości, które dodatkowo potęgują ów dyskomfort. Utrzymujące się przez dłuższy czas zatwardzenie, poza wspomnianymi dolegliwościami, może prowadzić do rozwoju schorzeń ze strony układu pokarmowego. Dlatego warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich wystąpienia.

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie ryzyka ich powstawania jest zmiana diety. Poza wyeliminowaniem z jadłospisu potraw i produktów sprzyjających zaparciom warto też zadbać o to, by znalazły się w nim duże ilości warzyw i owoców będących naturalnym źródłem błonnika oraz pełnowartościowe produkty zbożowe. Zdrowa dieta to także odpowiednie nawadnianie, które pomaga zachować równowagę wodną organizmu, niezbędną do tego, aby układ pokarmowy funkcjonował w prawidłowy sposób. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych pozwala znacznie ograniczyć ryzyko występowania zaparć.

Xenna Extra Comfort – sposób na zaparcia

Poza korzystaniem z metod ograniczających ryzyko powstawania zaparć warto też korzystać z innych sposobów. Jednym z nich jest Xenna Extra Comfort. Xenna Extra (Xenna tabletki) to lek zawierający substancje czynne pochodzenia naturalnego. Sprawdza się w przypadku zaparć o charakterze doraźnym.

Xenna Extra Comfort rozpuszcza się dopiero w jelitach, czyli dokładnie u źródła problemu, pobudzając ich perystaltykę i ułatwiając w ten sposób pasaż mas kałowych. Co istotne, dzięki właściwościom wpływa na równowagi wodnej i elektrolitowej w jelitach Xenna Extra fizjologicznie ułatwia wypróżnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here