Jesienna wymiana garderoby – od czego zacząć

Jesień to niezwykle kapryśna, pod względem pogody, pora roku. Warto więc odpowiednio przygotować się na to, aby było nam ciepło, sucho i komfortowo. O czym pamiętać podczas kompletowania jesiennej garderoby? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze: przegląd szafy

W pierwszej kolejności warto zrobić generalny przegląd tego, co mamy w szafach, w piwnicach czy na strychu. Prawdopodobnie dużą część zeszłorocznej garderoby możemy z powodzeniem wykorzystać w obecnym sezonie jak na przykład płaszczyk, botki czy ciepłe swetry. Sprawdźmy, czy ciuchy i obuwie, które czekało cały rok na swój sezon, jest w dobrym stanie. O ile niewielką dziurkę na rękawie możemy łatwo zszyć, o tyle odpadająca podeszwa oznacza już tylko jedno – zakup nowego obuwia. 

Gdy już zrobimy przegląd tego, co mamy, zastanówmy się, czego może nam brakować. Absolutnym “must have” na jesień są następujące elementy garderoby:

 • Płaszcz – będzie pasował na co dzień, jak i do bardziej eleganckich kreacji,
 • Kurtka typu softshell – odpowiednia na deszczową, wietrzną pogodę,
 • Kilka ciepłych swetrów – sprawdzą się zarówno w cieplejsze dni (zakładane bez okrycia wierzchniego), jak i w czasie chłodu, ubierane pod kurtkę lub płaszcz,
 • Bluza z kapturem – idealna na co dzień,
 • Spodnie z grubszego materiału,
 • Buty skórzane za kostkę,
 • Kalosze,
 • Czapka i szalik lub komin,
 • Rękawiczki.

Po drugie: policz budżet

Jeśli już wiemy, ile rzeczy musimy dokupić, czas podliczyć, ile nas to będzie kosztowało. Warto w pierwszej kolejności przejrzeć oferty sklepów internetowych, by sprawdzić, jakie są aktualne ceny. Przy każdej pozycji z naszej listy “do kupienia” zapiszmy cenę i podliczmy całość. Do sumy, która nam wyszła, dobrze jest dodać ok. 10-20%, gdyż ceny w poszczególnych sklepach mogą się od siebie różnić. Część rzeczy zapewne kupimy przez internet, więc koszt wysyłki również trzeba uwzględnić już na tym etapie. Co jednak, jeśli się okaże, że łączna suma, którą musimy przeznaczyć na zakupy, przekracza nasze możliwości finansowe? O tym, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem, dowiemy się w dalszej części artykułu. 

Po trzecie: oszczędnie

Wiemy już, że nasze potrzeby związane z jesienną garderobą są dużo większe niż zasobność naszego portfela. Oto kilka sposobów, co możemy zrobić:

 • Zakupy w sklepie typu second hand – używana odzież często okazuje się być wykonana z dużo lepszej jakości materiałów niż ta dostępna w popularnych sieciówkach. W second handach możemy na przykład kupić markowe płaszczyki czy kurtki, swetry wykonane z prawdziwej wełny czy bluzy i spodnie. 
 • Sezonowe wyprzedaże – warto też śledzić sezonowe promocje. Wiele sklepów wyprzedaje końcówki zeszłorocznych kolekcji w bardzo atrakcyjnej cenie, więc możemy wówczas sporo zaoszczędzić.

Jeśli mimo to nadal mamy problem z zakupem wszystkich niezbędnych elementów jesiennej garderoby, pomocna w tej sytuacji może okazać się mała pożyczka przez internet. Pożyczenie niewielkiej kwoty z terminem płatności obejmującym nasza najbliższa pensję pozwoli nam sfinansować jesienne zakupy, a zadłużenie spłacić zaraz po wypłacie. 

Jesień to piękna pora roku, jednak aby uniknąć dyskomfortu spowodowanego nagłą zmianą pogody, warto przygotować się na nią zanim nadejdą pierwsze chłody,wiatr czy deszcz.

Post Author: itlife.pl