Profesjonalna fotografia ślubna – jak wybrać fotografa?

0

Dzień ślubu, to jeden z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych dni dla każdej Pary Młodej. By ślub i wesele odbyły się idealnie musimy podjąć wiele różnych decyzji i wyborów. Jednym z nich jest wybór fotografa ślubnego, który zrobi zdjęcia z wesela, które będą pamiątką na całe życie. Aby wybrać odpowiedniego fotografa musimy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Co decyduje o tym jak dobry jest dany fotograf ślubny? Przed jakimi pytaniami powinna postawić się każda Para Młoda dokonując tego wyboru?

Najważniejsze jest portfolio

Fotografia ślubna może być wykonana w bardzo różnym stylu, a najważniejsze jest to by fotograf ślubny jakiego wybierzemy robił zdjęcia z wesela i ze ślubu, takie jakie nam się najbardziej podobają, a nie komuś innemu, ponieważ jest to nasza pamiątka na całe życie i dla przyszłych pokoleń. Nie da się obiektywnie stwierdzić, jednogłośnie, że jakiś fotograf jest najlepszy, ponieważ każdy z nich robi zdjęcia w innym stylu, a każdy z nas ma inne gusta i podoba się coś innego. Wybierając fotografa ślubnego możemy kierować się także uzyskanymi nagrodami, wyróżnieniami oraz certyfikatami jakie uzyskał dany fotograf, choć tutaj należy pamiętać także o tym, że był to subiektywny wybór jurorów. Fotografa musimy wybrać przede wszystkim takiego jakiego zdjęcia najbardziej nam się podobają. Z tego powodu zanim na jakiegoś się zdecydujemy musimy dokładnie przejrzeć jego portfolio ślubne, ponieważ to ono pokaże cały kunszt i warsztat fotografa. Warto również zobaczyć kilka reportaży ślubnych, ponieważ to one oddają także w pełni styl fotografa. Spotykając się z fotografem warto obejrzeć jego zdjęcia z wesela w fizycznej postaci, czyli takie, które będą w formie albumów, odbitek oraz fotoksiążek. Taka ostateczna forma zdjęć pozwoli nam zobaczyć czego dokładnie możemy się spodziewać.

Oferta fotografa ślubnego

Wybierając fotografa ważne jest, by dokładnie zobaczyć co zawiera jego oferta. Na początku może nam się wydawać, że każdy fotograf świadczy te same usługi, jednak po jakimś czasie i przejrzeniu kilku ofert można zauważyć różnice. Wielu fotografów oferuje kilka różnych pakietów do wyboru, które różnią się od siebie ceną w zależności od tego na ile rozbudowany jest pakiet. Różnice w cenach zależą od tego jaki zakres pracy fotograf wykonuje, ile godzin będzie pracował i od ilości oddawanych zdjęć oraz dodatkowych materiałów fotograficznych, takich jak nośnik danych, odbitki, albumy itd. itd. Decydując się na usługi określonego fotografa trzeba zwrócić uwagę co zawarte jest w ofercie a za co trzeba będzie dopłacić dodatkowo. Może okazać się, że wycena wstępna, pomimo atrakcyjnej ceny wyjściowej, może okazać się niewystarczająca i nietrafiona pod względem potrzeb, a ostatecznie droższa na końcu.

Umowa z fotografem

Formalna umowa, to bardzo ważny aspekt i obowiązkowy punkt przy zdecydowaniu się na współpracę z fotografem. Fotografia ślubna, to bardzo ważna pamiątka, dlatego należy zadbać również o te formalne kwestie. Nie należy godzić się na współpracę z kimś z kim nie podpisujemy umowy, ponieważ wtedy sami strzelamy sobie w kolano. Porządna umowa jest zrozumiała, czytelna i niezbyt długa. Powinna zawierać przywileje i obowiązku obu stron, dzięki czemu zabezpieczony będzie fotograf ślubny i Para Młoda. Należy dobrze wczytać się w zapisy, bo dzięki temu możemy dowiedzieć się chociażby jakie koszty nas czekają oraz co otrzymamy w ramach umowy i kiedy.

Umowa z fotografem jest bardzo ważna, bo gdy jej nie podpiszemy, fotograf może np. nie wywiązać się z obowiązków i nie przyjść na uroczystość. Nie podpisując z nim umowy w żaden sposób nie możemy wyegzekwować od niego konsekwencji. Każdy dobry fotograf powinien zagwarantować w umowie, że jeśli on sam nie będzie w stanie dotrzeć, przez jakąś skrajnie ciężką sytuację, to wyśle w zamian jakiegoś innego usługodawcę. Dobrego fotografa cechuje profesjonalizm, a umowa, to jeden z warunków profesjonalizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jakiego fotografa wybrać? Lub jest Ci potrzebny fotograf, który wykona zdjęcia oraz reportaż na Twoim ślubie i weselu? Odwiedź tę stronę i dowiedz się więcej: https://www.odrey.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here