Czy każda moneta może stać się numizmatem?

0

Moneta i numizmat to często pojęcia, które są używane wymiennie. Jednak wbrew pozorom nie są one synonimami. Warto więc dowiedzieć się, czym dokładniej są monety numizmatyczne oraz czy każdy metalowy krążek może stać się numizmatem. Wyjaśniamy.

Czym jest numizmat?

Na początek warto podkreślić, że nie każda moneta jest numizmatem. Aby mogła być tak nazwana, musi spełnić kilka konkretnych kryteriów. Przede wszystkim:

  • nie może być środkiem płatniczym,
  • ma wartość artystyczną i kolekcjonerską.

Warto przy tym podkreślić, że do kategorii numizmatów zalicza się nie tylko monety, ale również inne metalowe krążki, np. medale okolicznościowe, żetony czy brakteaty. Muszą one jednak spełnić powyższe wymagania. Dlatego w tej grupie mieszczą się przede wszystkim artefakty sprzed lat, wieków, a nawet tysiącleci, a także bite obecnie monety i medale kolekcjonerskie.

Czy każda moneta może zostać numizmatem?

Wiesz już, że to, czy moneta jest numizmatem, nie jest uzależnione od jej wartości nominalnej czy faktycznej, ale od sposobu wykorzystania. Dlatego do tej kategorii może być zaliczona, np. srebrna moneta obiegowa stosowana jako środek płatniczy w czasach starożytnego Rzymu, ale już np. pięciozłotówka, którą wyjmiesz z portfela – nie.

Jak jednak będzie w przyszłości? Czy monety, których używa się dzisiaj jako środków płatniczych za jakiś czas staną się numizmatami? Kiedy wyjdą z obiegu, a więc stracą wartość podczas nabywania dóbr – właściwie tak. Pytanie jednak, jaka będzie ich wartość. Wiele zależy od tego, ile egzemplarzy i w jakim stanie się zachowa oraz… ile czasu upłynie.

Gdzie znaleźć ciekawe monety numizmatyczne?

Numizmaty – zarówno te, które powstają obecnie, jak i okazy sprzed wieków – niosą za sobą ciekawe historie oraz intrygującą symbolikę. Dlatego są przedmiotem zainteresowania dużej grupy kolekcjonerów. Zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Jeżeli również Ty chcesz dołączyć do tego grona, możesz sprawdzić monety numizmatyczne, np. w kolekcji Skarbnicy Narodowej. Znalezione tam okazy mogą zapoczątkować ciekawą kolekcję, którą będziesz rozwijać przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here