Home LifeStyle nal von minden: badanie moczu jako system wczesnego ostrzegania przed ciężkem przebiegiem...

nal von minden: badanie moczu jako system wczesnego ostrzegania przed ciężkem przebiegiem choroby COVID

0

Ostra niewydolność nerek jest jednym z najgroźniejszych następstw zakażenia koronawirusem. Nic dziwnego, że coraz więcej pacjentów zadaje sobie pytanie: Co mogę zrobić sam, aby zapobiec całkowitej niewydolności nerek? Przede wszystkim ważne jest monitorowanie funkcji nerek, na przykład poprzez regularne analizy moczu. Test moczu Reactif firmy medyczno-technicznej nal von minden z Moers określa do 14 parametrów zdrowia i nerek jednocześnie – w ciągu zaledwie kilku sekund. Test służy zarówno lekarzom jak i niewykwalifikowanym osobom jako narzędzie diagnostyczne do monitorowania różnych parametrów zdrowotnych.

„Regularne sprawdzanie wskaźników czynności nerek może być bardzo uspokajające dla osób, które są lub były zarażone koronawirusem”, mówi Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH. Badanie moczu jest do tego celu bardzo istotne, ponieważ ewentualne zmiany w funkcjonowaniu nerek można łatwo wykryć w moczu, podkreśla Meißner: „Badanie moczu daje pacjentowi większe poczucie bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób monitorowania. Im wcześniej wykryte zostanie jakiekolwiek uszkodzenie nerek, tym lepiej można je leczyć”.

Test moczu Reactif określa różne parametry pozwalające sprawdzić ogólny stan zdrowia, jak również funkcjonowanie nerek w tym samym czasie. Do wyboru jest do 14 parametrów do użytku profesjonalnego i do 11 do użytku prywatnego (patrz ramka informacyjna). Należy do nich na przykład białko: normalne w moczu białko znajduje się w małych ilościach i nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak w moczu znajduje się zbyt dużo białka, może to wskazywać na uszkodzenie nerek. Innym ważnym parametrem jest liczba białych krwinek (leukocytów). Podwyższony poziom w moczu może wskazywać na infekcję nerek.

Test moczu Reactif może być stosowany zarówno przez lekarzy w gabinetach lekarskich, jak i przez osoby prywatne w domu. Jest to możliwe, ponieważ został on zaprojektowany jako test samosprawdzający. Test jest szybki i łatwy do wykonania: pasek testowy należy krótko zanurzyć w moczu i wytrzeć go. W zależności od parametru, wynik jest dostępny w ciągu 60 do 120 sekund. Następnie należy umieść pasek testowy obok wzornika kolorów i porównać pola kolorów.

„W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normalnych wartości, osoby dotknięte chorobą powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki” – radzi Meißner. W żadnym przypadku, dyrektor nal von minden GmbH nie traktuje testu na mocz jako alternatywy do wizyty u lekarza, ale raczej jako dodatkową ochronę dla pacjentów, którzy są lub byli zakażeni koronawirusem: „Parametry już sprawdzone przez lekarza mogą być zweryfikowane za pomocą testu moczu, aby w razie potrzeby zauważyć nieprawidłowości”.

Meißner ma nadzieję, że lepsze monitorowanie wartości nerek pomoże zapobiec zagrażającemu życiu pogorszeniu zdrowia, a nawet śmierci. Wiele badań (patrz linki poniżej) wykazało, że wirusy COVID-19 wpływają nie tylko na płuca, ale także na nerki. Nawet w łagodniejszych przebiegach choroby nieraz obserwowano zmiany w układzie moczowym. W ciężkich przypadkach często dochodziło do całkowitej utraty funkcji nerek. Nierzadko kończyło się to śmiercią. Meißner: „Badanie moczu jest systemem wczesnego ostrzegania przed ciężkim przebiegiem choroby COVID”.

Test moczu Reactif jest już dostępny w całej Europie. Profesjonalni użytkownicy mogą zakupić test bezpośrednio w firmie nal von minden GmbH na stronie www.nal-vonminden.com. Prywatni użytkownicy mogą znaleźć test pod adresem www.self-diagnostics.com

Niewydolność nerek. Nerki pełnią w organizmie ważne zadanie: działają jak stacja detoksykacyjna, filtrując szkodliwe substancje z organizmu. Produkują również mocz, który jest wydalany przez pęcherz moczowy. Problem polega na tym, że choroby nerek są często bardzo późno wykrywane. Dzieje się tak dlatego, że na początku zwykle nie powodują one prawie żadnych dolegliwości. Dopiero w późnym stadium choroby pacjenci skarżą się na przykład na nudności, zmęczenie i tępy ból w okolicy nerek. Jeśli tkanka nerek ulegnie schorzeniu, nerki mogą funkcjonować tylko w ograniczonym zakresie. Ostatni etap, niewydolność nerek, zagraża życiu. Nerki już nie pracują i szkodliwe substancje nie mogą być wydalane. Organizm jest zagrożony zatruciem.

Test moczu Reactif do samokontroli określa 11 parametrów jednocześnie

Test na mocz Reactif jest stworzony do samodzielnego testowania w warunkach domowych. Za pomocą pasków testowych do badania moczu można sprawdzić jednocześnie 11 różnych parametrów. Ważne: W przypadku odbiegających od normy lub niepokojących wyników należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy!

Białka (proteiny). Zwiększona liczba białek w moczu może wskazywać na zapalenie nerek. U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę, pomiar białka w moczu może przyczynić się do wczesnego wykrycia rozpoczynającego się uszkodzenia nerek.

Leukocyty (białe krwinki). Duża liczba leukocytów w moczu może wskazywać na zapalenie nerek, narządów płciowych lub dróg moczowych.

Krew (hemoglobina). W moczu nie powinna znajdować się krew. Krew w moczu może wskazywać na przykład na zakażenie dróg moczowych lub kamicę nerkową.

Azotyny. Azotyny nie występują w moczu bez obecności bakterii. Jednakże, jeśli są obecne w moczu, mogą wskazywać na zapalenie miedniczek nerkowych.

Glukoza (cukier). Normalnie mocz zawiera tak mało glukozy, że pasek testowy nie zmienia koloru. Podwyższony poziom glukozy w moczu może być oznaką cukrzycy lub choroby nerek.

Bilirubina. Jest to naturalny produkt rozpadu powstający podczas rozkładu czerwonych krwinek w śledzionie. Podwyższony poziom może wskazywać na możliwą chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Urobilinogen. Oznaczanie urobilinogenu w moczu służy do dokładniejszej diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych. Urobilinogen powstaje podczas rozkładu bilirubiny w jelitach.

Ketony. Ketony są produktami przemiany materii, które powstają podczas rozkładu tłuszczu i są wydalane z moczem. Są one produkowane w dużych ilościach np. przy cukrzycy lub podczas wysokiej gorączki.

Wartość pH. Wskaźnik równowagi kwasowo-zasadowej. Zwiększa się, gdy mocz jest kwaśny i jest dodatkowym wskaźnikiem infekcji dróg moczowych.

Ciężar właściwy. Zwany również gęstością moczu. Zmniejszony ciężar właściwy moczu występuje w chorobach nerek. Zwiększony ciężar właściwy jest między innymi wskaźnikiem niewydolności serca i chorób wątroby.

Kwas askorbinowy (witamina C). W wysokich stężeniach kwas askorbinowy jest potencjalnym czynnikiem zakłócającym wykrywanie krwi i glukozy. Jest to zatem pole kontrolne, aby inne wartości nie zostały sfałszowane.

Informacje o firmie

nal von minden GmbH. Firma nal von minden GmbH z Moers jest od 38 lat specjalistą w dziedzinie diagnostyki medycznej. Portfolio obejmuje szybkie testy i testy laboratoryjne do wiarygodnej diagnostyki w zakresie toksykologii, bakteriologii, kardiologii, ginekologii, chorób zakaźnych i urologii. Firma nal von minden GmbH zatrudnia łącznie około 230 pracowników w 9 europejskich siedzibach. www.nal-vonminden.com

Badania:

Acute kidney injury: prevention, detection and management [NG148].

Dostępny pod https://www.nice.org.uk/guidance/ng148.

Hirsch JS, Ng JH, et al. (2020). Acute kidney injury in patients hospitalized with COVID-19. Clinical Investigation, 98(1), 209-218.

Źródło informacji: nal von minden GmbH w Niemczech (Moers)

NO COMMENTS

Exit mobile version