Rabka Festival 2021 rozpoczyna się już jutro

0

Nasz świat powoli wraca do normalności, wracają zatem także letnie festiwale literackie, w tym te dla najmłodszych czytelników. Koniecznie w swoich wakacyjnych planach z dziećmi powinniście uwzględnić Rabka Festival, który w tym roku odbędzie się od 7 do 10 lipca – w formie stacjonarnej, a dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do uzdrowiska, również online. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotował specjalny program – dla dzieci i dorosłych.

Pierwszego dnia festiwalu, 7 lipca o godz. 15:00 w wypoczywalni Zakładu Przyrodoleczniczego odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Mała książka – wielka sztuka. Mistrzowie polskiej ilustracji dziecięcej: Iwona Chmielewska, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń”.

Dobrze zaprojektowane i pięknie zilustrowane książki to najprawdziwsze dzieła sztuki, w których warstwa graficzna jest tak samo ważna jak tekst – przyciąga uwagę dziecka i rozbudza jego wyobraźnię. Dzięki tym wyjątkowym książkom dzieci już od najmłodszych lat obcują ze sztuką, mają ją na wyciągnięcie ręki, także w domowym zaciszu. Częste czytanie w gronie najbliższych oraz zachwyt nad kunsztem książkowych ilustracji zakorzenia dziecko – we wspólnocie rodzinnej i w kulturze.

Prezentowany w ramach wystawy wybór prac wybitnych polskich artystów – Elżbiety Wasiuczyńskiej, Józefa Wilkonia i Iwony Chmielewskiej – nie jest przypadkowy. Stworzone przez nich ilustracje znajdują się w książkach wydanych przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która przypomina o korzyściach wynikających z codziennego, rodzinnego czytania oraz roli literatury w rozwoju dziecka. Rocznie Wyprawki Czytelnicze trafiają do miliona dzieci w Polsce.

Podczas wystawy swoją premierę będzie miała książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la” – antologia wierszy najwybitniejszych polskich poetów z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej, która została wydana w ramach kampanii przez Instytut Książki. Już niebawem za pośrednictwem oddziałów położniczych książka trafi do nowo narodzonych dzieci i ich rodziców.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty przeprowadzone przez ilustratorkę „Największe dary jakie możemy dać naszym dzieciom, to korzenie i skrzydła”, a także quiz, za którego rozwiązanie będzie można wygrać piękne, książkowe nagrody.

Otwarcie wystawy oraz warsztaty będą transmitowane online.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” obecna będzie także w programie dla dorosłych 9 lipca. O działaniach Instytutu Książki skierowanych do najmłodszych dzieci opowie prof. Grzegorz Leszczyński (UW) w wystąpieniu pt. „Wielka książka, mały człowiek”: samobieżne pociski atomowe Instytutu Książki (godz. 9:40). Małgorzata Swędrowska podpowie natomiast, jak bawić się książką i czytać dzieciom wrażeniowo, tak by zaszczepić w nich miłość do czytania na całe życie (godz. 10:00). Wykłady odbędą się w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju i będą w całości transmitowane w internecie.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Rabka Festival. Pełny program wydarzeń można znaleźć na stronie: https://www.rabkafestival.pl/program

Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Promocja czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki.

Źródło informacji: Instytut Książki