Jak wybrać lampę wiszącą do salonu?

0

W salonie wypoczywamy, bawimy się z dziećmi lub przyjmujemy gości. To niezmiernie ważna przestrzeń, w której spotykają się wszyscy domownicy. Jej funkcjonalność zależy oczywiście od odpowiedniego wyposażenia oraz dopasowania właściwych produktów oświetleniowych.

Jakie oprawy są niezbędne? Podstawa to lampy główne, montowane na sufitach. W ostatnim czasie prym w tej kwestii zaczynają wieść modele wiszące. Jak wybrać optymalne produkty, by zbudować idealne warunki do codziennego funkcjonowania? O tym napiszemy poniżej.

Lampa sufitowa czy lampa wisząca?

W nowoczesnych salonach pojawiają się mocno zróżnicowane produkty oświetleniowe. Ich typ oraz wielkość zależą od wielu czynników – od uwarunkowań lokalowych, przez funkcje pomieszczenia, aż do względów estetyczno-stylistycznych.

Czy w pokoju dziennym lepiej postawić na lampy sufitowe czy wiszące? Główna lampa oświetleniowa w pomieszczeniu musi być dopasowana do jego charakteru. W skrajnie małych salonach dobrze sprawdzają się lampy sufitowe – dyskretne i nie zajmujące zbyt wiele cennego miejsca. W nieco większych salonach można postawić na efektowne lampy wiszące, które nie tylko dają światło, ale też efektownie dopełniają aranżację.

Jakie funkcje spełnia lampa wisząca?

W salonach chętnie montuje się lampy wiszące, stosowane jako oświetlenie główne. Zapewniają bezpieczne przemieszczanie się i wykonywanie prostych czynności, nie wymagających mocnego oświetlenia zadaniowego.

Gdzie zamontować dekoracyjne lampy wiszące w salonie? Rozwiązania, jak te od Azzardo, idealnie sprawdzają się zwłaszcza w strefie wypoczynkowej. Naturalnym miejscem jest oczywiście obszar nad sofą lub fotelami. Stanowią rozwiązanie funkcjonalne i dekoracyjne, dzięki któremu tworzy się przytulną przestrzeń do relaksu.

Jeśli wykorzystuje się pokój dzienny do różnych celów, lampy wiszące umieszcza się także nad pełnowymiarowym stołem. Dają wówczas wystarczającą ilość światła do swobodnego spożywania posiłków lub pracy, a przy tym budują wyjątkowy, przytulny nastrój.

Jak wybrać lampę wiszącą do salonu?

Jak znaleźć idealną lampę wiszącą do salonu? Na początku poszukiwań trzeba zastanowić się nad wyglądem oprawy – jej designem, kolorem i materiałem. Produkty oświetleniowe muszą bowiem współgrać z innymi elementami wyposażenia, dla stworzenia kompleksowej aranżacji.

Drugą kwestią jest wielkość oprawy wiszącej. W mniejszych salonach lepiej zdecydować się na skromniejsze oprawy. W większych pokojach dziennych świetnie sprawdzają się bardziej okazałe rozwiązania.

Równie ważna jest wysokość zawieszenia lampy. Powinna znaleźć się poza ciągami komunikacyjnymi, na tyle wysoko, by nikt nie zawadzał o nią głową.

Nad zestawami wypoczynkowymi i stołami chętnie umieszcza się piękne żyrandole z wieloma źródłami światła. W pomieszczeniach podłużnych, nad długim stołem lub sofą można jednak zamontować również kilka małych opraw wiszących w rzędzie, dla jeszcze lepszego doświetlenia przestrzeni.

Jakie źródła światła wybrać?

Lampy główne do salonu nie muszą wyróżniać się dużym natężeniem światła. W zupełności wystarczają żarówki, dające łącznie ok. 100 luksów. Gwarantuje to komfort i swobodę korzystania z pomieszczenia.

Warto jednak zwrócić baczną uwagę na inny parametr, czyli temperaturę barwową. Salon zalicza się do wnętrz rekreacyjno-reprezentacyjnych. Zazwyczaj pragnie się, by była to przestrzeń przytulna i przyjazna użytkownikom. Na nastrój miejsca w dużej mierze wpływa właśnie wspomniana temperatura barwowa. Najlepiej wybrać produkty dające subtelnie rozproszone światło ciepło białe, sprzyjające wypoczynkowi i regeneracji sił.

Lampy wiszące do salonu – efektowne i funkcjonalne produkty oświetleniowe do domu

Lampy wiszące coraz częściej trafiają do modnych salonów, a duże zróżnicowanie dostępnych produktów sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć idealną oprawę do niemal każdego salonu w dowolnym stylu.

Produkty tego typu są efektowne, praktyczne i energooszczędne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych żarówek LED. Czy zatem można chcieć czegoś więcej do funkcjonalnego i pięknego pokoju dziennego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here