Nowoczesny system oświetleniowy do salonu

0

Dobre oświetlenie salonu wpływa na jakość relaksu i komfort korzystania z tej części domu, w której na co dzień przebywają wszyscy domownicy oraz zaproszeni przez nich goście. Na prawidłowo zbudowany system wpływa kilka elementów, w tym oczywiście same oprawy, ale też urządzenia do sterowania oświetleniem.

Jak wybrać optymalne rozwiązanie? Kilka opcji dotyczących lamp i produktów do zarządzania systemem oświetleniowym przedstawimy poniżej.

Salon – oświetlenie dopasowane do funkcji

Salon to miejsce w każdym domu lub mieszkaniu, w którym spotykają się wszyscy domownicy na wspólnych obowiązkach oraz podczas codziennej rekreacji. To właśnie w tej przestrzeni chętnie przyjmuje się gości na niewielkich lub wystawnych spotkaniach towarzyskich.

Z tych wszystkich względów salon spełnia funkcje reprezentacyjno-rekreacyjną, co nakłada konieczność odpowiedniego zaaranżowania tej części domu. W dużej mierze odpowiada za to właściwie dobrane oświetlenie, które daje warunki do wykonywania wszelkich potrzebnych czynności, a także staje się efektowną dekoracją.

Jakie lampy są niezbędne w salonie?

W salonie powinny pojawić się różne typy opraw oświetleniowych, wspólnie tworzące dopracowany system. W jego centrum muszą oczywiście znajdować się lampy główne. W tej roli równie dobrze sprawdzają się dyskretne lampy sufitowe, np. plafony lub oczka wpustowe, lub okazałe żyrandole, które dekorują i zapewniają światło.

Oprócz głównej lampy przydaje się także oświetlenie boczne. Zazwyczaj stosuje się w tym przypadku kinkiety lub oprawy stojące, podłogowe lub stołowe, dzięki którym tworzy się przytulną atmosferę oraz zwiększa natężenie światła, by na przykład móc zanurzyć się w lekturze podczas leżakowania na sofie w salonie.

Skoro pokój dzienny pełni rolę reprezentacyjną, warto wprowadzić do niego również lampy dekoracyjne. Ich ozdobność może wynikać z wyglądu samej oprawy, ale też z faktu podświetlania szczególnie ciekawych elementów wyposażenia, w tym zwłaszcza dzieł sztuki lub detali architektonicznych. Do tego zadania stosuje się chętnie oczka wpustowe lub reflektory.

Sterowanie oświetleniem w salonie – co wybrać?

Gdy już znajdzie się lampy, wykonane w spójnym wizualnie stylu, dopasowanym do danej przestrzeni, trzeba jeszcze pomyśleć o rozwiązaniach do sterowania oświetleniem w salonie.

Podstawowym produktem są oczywiście włączniki światła. Zazwyczaj montuje się je tuż przy drzwiach wejściowych do pomieszczenia, by zwiększyć komfort użytkowania przestrzeni.

Oprócz standardowych rozwiązań na rynku pojawiają się jednak obecnie oprawy stosujące rozmaite nowoczesne technologie. Takie dotykowe panele posiada w swojej ofercie na przykład sklep internetowy Gajwer.

Co dają takie produkty? Oprócz sterowania większą liczbą opraw oświetleniowych z jednego punktu, można również wykorzystać praktyczne moduły zdalne. Wiele produktów współpracuje bowiem z dedykowanymi pilotami lub pozwala na wykorzystanie aplikacji mobilnej do zainstalowania na prywatnym telefonie. W efekcie nie trzeba nawet podnosić się z kanapy, by włączyć lub wyłączyć wszystkie źródła światła. Przy pomocy aplikacji da się też wyregulować parametry światła (natężenie i temperaturę barwową) oraz skorzystać z zapisanych wcześniej ustawień.

Dzięki temu zwiększa się wygodę sterowania oświetleniem, a także niejednokrotnie obniża koszty z tym związane, przy równoczesnym perfekcyjnym dopasowaniu parametrów oświetleniowych we wnętrzu.

Niektóre produkty oświetleniowe mogą nawet współpracować z popularnymi asystentami głosowymi. A to jeszcze większa wygoda i praktyczne wpisanie oświetlenia domowego do nowoczesnych rozwiązań typu Smart House.

Oświetlenie w salonie pod pełną kontrolą

Oświetlenie w salonie to klucz do zbudowania praktycznej, stylowej przestrzeni dla domowników i ich gości. Od odpowiednio dobranych produktów oraz zoptymalizowanego sterowania lampami zależy funkcjonalność i estetyka całego pomieszczenia. Warto zatem przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom, by sprawdzić, czy któreś z nich nie mogłoby podnieść komfortu również w naszych domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here