Odkurzacz, czyli urządzenie niezbędne w każdym domu!

Odkurzacz to bez wątpienia urządzenie, które przydaje się w każdym domu. Został on wynaleziony w roku 1901 i od tamtego czasu przeszedł niesamowitą metamorfozę. Między innymi jego waga, która wynosiła początkowo ponad 17 kilogramów, została znacznie zredukowana, dzięki czemu obecnie jest to urządzenie przenośne i bardzo praktyczne. Jednak co tak naprawdę oferują nam dzisiejsze odkurzacze i jakie w ogóle są ich rodzaje?   

 1. Jakie są rodzaje odkurzaczy? 
 2. Jaką wybrać moc odkurzacza? 
 3. Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach? 
 4. Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz? 
 5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza? 

Jakie są rodzaje odkurzaczy? 

Gdyby twórca pierwszego odkurzacza, czyli Hubert Booth zobaczył jakie rodzaje odkurzaczy są dziś dostępne, pewnie byłby niesamowicie zaskoczony. Wybór odkurzaczy jest bowiem naprawdę olbrzymi. Do wyboru mamy, chociażby: 

 • Odkurzacz bezprzewodowy – to gama odkurzaczy, które zamiast tradycyjnego zasilania z sieci, opierają się na zasilaniu akumulatorowym. To wygodne rozwiązanie, ponieważ podczas odkurzania nie musimy martwić się o kabel i ograniczoną przez niego dostępność.   
 • Odkurzacz bezworkowy – odkurzacz ten nie posiada tradycyjnego worka na śmieci, lecz specjalny system filtrów i pojemnik, do którego wpadają zaciągane przez odkurzacz elementy. Powoduje to, że nie musimy martwić się o to czy mamy w domu zapas worków. 
 • Odkurzacz pionowy – odkurzacz pionowy to wygodne rozwiązanie wpływające na szeroko rozumianą ergonomię. Jego konstrukcja powoduje, że odkurzamy w postawie pionowej a odkurzacz nie posiada dodatkowych elementów, takich jak chociażby wąż. 
 • Odkurzacz ręczny – odkurzacze ręczne to cała gama małych odkurzaczy, które są łatwe w przenoszeniu i wykorzystaniu tam, gdzie ciężko dotrzeć z tradycyjnym odkurzaczem. Może chodzić o odkurzanie samochodów albo tapicerek mebli.  
 • Odkurzacz automatyczny – to tak naprawdę roboty odkurzające, czyli urządzenia, które po zaprogramowaniu są właściwie bezobsługowe. 

Jaką wybrać moc odkurzacza? 

Mówiąc o mocy odkurzacza, pamiętajmy, że tak naprawdę mówimy o sile, z jaką odkurzacz będzie zasysał zanieczyszczenia. Producenci siłę tą uzależniają od mocy silnika oraz mocy ssania. Obecnie moc silnika jest dużo mniejsza, niż to co oferowały odkurzacze kilka lat temu. Wynika to z energooszczędności, ale obecna moc odkurzacza jest wystarczająca do domowego użytku. Nie warto więc kierować się jedynie tym parametrem, wybierając odkurzacz. Można jednak określić, że moc ssania w granicach 300-350 W, w zupełności wystarczy nam do domu.   

Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach? 

 Tak naprawdę wyróżnić możemy dwa rodzaje filtrów, jakie posiada odkurzacz: wlotowe, czyli takie, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami, oraz wylotowe, które oczyszczają powietrza wydostającego się z odkurzacza. Jeśli chodzi o same filtry, to mogą one być: 

 • tkaninowe – wykonane są z materiału i zatrzymują tylko większe drobiny kurzu; 
 • papierowe – filtry bardziej skuteczne od tkaninowych, jednak nadal nie zatrzymują alergenów; 
 • HEPA (antyalergiczne) – specjalne filtry stworzone z myślą o alergikach, zatem posiadają wysoką skutecznością w zatrzymywaniu alergenów; 
 • wodne – filtr wolny potrafi zatrzymać nawet najmniejsze drobiny. 

Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz? 

Odkurzacze mogą mieć różne nasadki, nazywane potocznie końcówkami oraz szczotki, przeznaczone do odkurzania różnych powierzchni. Przeważnie na wyposażeniu odkurzacza znajduje się nasadka szczelinowa oraz standardowa szczotka do odkurzania. Jednak wybór takich dodatków jest dużo większy. Można bowiem doposażyć swój odkurzacz w nasadkę do parkietu, turboszczotkę, elektroszczotkę, a nawet szczotkę do odkurzania sierści czy czyszczenia tapicerki. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Sprawdź najlepsze odkurzacze do domu w NEO24 i pamiętaj, że wybierając szczotkę czy nasadkę, należy dopasować ją do konkretnego modelu odkurzacza. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza? 

Oczywiście wybierając odkurzacz, warto pamiętać o jeszcze innych sprawach. Ważne bowiem są również takie rzeczy jak chociażby długość kabla, jeśli kupujemy odkurzacz przewodowy albo głośność odkurzacza. Tutaj do wyboru jest kilka opcji, włącznie z odkurzaczem bardzo cichym. No i jeszcze jedna rzecz, a mianowicie gwarancja. Warto bowiem kupić odkurzacz z jak najdłuższą gwarancją albo wykupić jej przedłużenie.  

Reasumując, zakup odkurzacza nie jest łatwą sprawą – opcji jest bowiem bardzo dużo. Szukając odpowiedniego modelu, odwiedź NEO24.PL – Sklep internetowy. Znajdziesz tam bogatą ofertę sprzętu AGD i z pewnością wybierzesz coś dla siebie!   

Post Author: Redakcja itLife

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.