Nagroda Premio Leonardo da Vinci dla Almy Deutscher

0
Fot. APA-OTS/Carl Croy – Alma Deutscher i Wolfgang Sobotka

W sobotę 29 maja 2021 roku w Palais Todesco, który znajduje się obok Opery Narodowej w Wiedniu, Klub Rotariański Vienna-Ring przyznał prestiżową nagrodę Premio Leonardo da Vinci Almie Deutscher, kompozytorce i wirtuozce fortepianu i skrzypiec.

Alma Deutscher ma 16 lat i skomponowała już pełnowymiarową operę „Kopciuszek”, koncert fortepianowy i koncert skrzypcowy. Od 2018 roku mieszka w Wiedniu, gdzie czerpie inspirację do pisania kompozycji, takich jak oryginalny walc jej autorstwa „Siren Sound Waltz”.

Nagrodę Almie Deutscher wręczył Wolfgang Sobotka, przewodniczący Parlamentu Austrii, sam będący praktykującym muzykiem i członkiem Klubu Rotariańskiego. Laudatorami byli: dyrektor Opery Wiedeńskiej Bogdan Roščić oraz minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.

Nagroda Premio Leonardo da Vinci przyznawana jest przez 11 europejskich Klubów Rotariańskich młodym artystom lub naukowcom. Jedynym warunkiem jest to, że laureat nie może mieć więcej niż 35 lat.

Prezes Premio Wulf Gordian Hauser powiedział: „16-letnia Alma Deutscher jest najmłodszą laureatką nagrody w 46-letniej historii Premio. Chcieliśmy w ten sposób uhonorować wyjątkowy talent Almy Deutscher i wyrazić, jaką radość przynosi Austrii fakt, że rodzina Almy Deutscher przeniosła się do Wiednia”.

Oprócz klubu Vienna-Ring, kluby rotariańskie, które przyznają doroczną nagrodę, znajdują się we Florencji, Atenach, Tours, Madrycie, Londynie, Dublinie, Brukseli, Amsterdamie, Würzburgu i Kopenhadze. W większości przypadków są to najstarsze kluby rotariańskie w każdym z krajów. Roczna nagroda w wysokości 12000 euro jest fundowana wspólnie przez wszystkie jedenaście klubów.

Prezes Premio Wulf Gordian Hauser skomentował: „Premio Leonardo da Vinci jest dobrym przykładem rotariańskiej idei pomagania, w tym przypadku poprzez wspieranie młodych artystów i naukowców. Szczególnie ważne jest to, że jest to typowo europejski projekt, w którym uczestniczą nasi przyjaciele z Wielkiej Brytanii”.

Źródło informacji: APA-OTS