Opakowania ekologiczne – co warto nich wiedzieć?

0

Opakowania ekologiczne mają być odpowiedzią na coraz bardziej pogłębiający się kryzys związany z ochroną środowiska. Jest to tylko jeden z wielu sposobów mających na celu zapobiegnięcie globalnej katastrofie, niemniej jednak, w związku z tym, jak wiele produktów nadal pakowanych jest w sztuczne opakowania, jest to jedna z najważniejszych kwestii.

Opakowania ekologiczne mają być odpowiedzią na coraz bardziej pogłębiający się kryzys związany z ochroną środowiska. Jest to tylko jeden z wielu sposobów mających na celu zapobiegnięcie globalnej katastrofie, niemniej jednak, w związku z tym, jak wiele produktów nadal pakowanych jest w sztuczne opakowania, jest to jedna z najważniejszych kwestii.

Oczywiście, tak, jak w przypadku tradycyjnych opakowań, mają one przede wszystkim pełnić rolę funkcjonalną – pomagać w zabezpieczeniu żywności, produktów AGD, czy innego rodzaju towaru przed uszkodzeniami. Niemniej jednak, w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami zauważyć można tu wiele istotnych różnic. 

Przede wszystkim – opakowania ekologiczne cechują się znacznie mniejszym negatywnym wpływem środowiskowym. Wykonane są one z materiałów o wiele lepiej biodegradowalnych, co oznacza, że o wiele szybciej i łatwiej ulegają one rozkładowi. Jest to niesamowicie ważna kwestia – dla porównania bowiem, pojedyncza butelka wykonana z plastiku rozkładać się będzie nawet do kilkuset lat.

To jednak nie wszystko – do produkcji opakowań ekologicznych wykorzystuje się znacznie mniejsze zasoby energii, często pochodzące z alternatywnych źródeł. Dobrym przykładem jest tutaj energia pochodząca z paneli słonecznych, czy elektrowni wodnych.

Promowane jest również produkowanie opakowań wielokrotnego użytku, a w przypadku towarów o mniejszych rozmiarach (np. wafelków czy czekoladek) – opakowań hurtowych.

Recykling

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o opakowania ekologiczne, jest wykonanie ich z materiałów poddających się recyklingowi. Recykling umożliwia bowiem powtórne wykorzystanie materiałów, z których przygotowane zostało poprzednie opakowanie, do wykonanie następnego. Pozwala on również na wytwarzanie zupełnie nowych produktów. Aby recykling był możliwy, konieczna jest odpowiednia utylizacja odpadów w specjalnych punktach. Stamtąd są one pobierane, a następnie tworzony z nich jest kolejny produkt, funkcjonalnością nie różniący się niczym od produktów wykonanych za pomocą tradycyjnych metod.

Warto pamiętać, że recykling zmniejsza nie tylko zaśmiecenie czy ślad środowiskowy, ale również koszty produkcji – wyprodukowanie opakowania z odzyskanych surowców jest o wiele prostsze i tańsze, niż przygotowanie go od początku. Recykling zakłada także wprowadzenie opakowań zwrotnych – klient kupując produkt oprócz standardowej ceny płaci niewielką kaucję, którą następnie odzyskuje zwracając opakowanie. Zmniejsza się w ten sposób zaśmiecanie środowiska, a wykorzystanie gotowego opakowania staje się o wiele prostsze. Alternatywnie, klient może po prostu odesłać opakowanie do producenta.

Z czego wykonane są opakowania ekologiczne?

Typowe opakowanie ekologiczne wykonywane są z tak zwanych biopolimerów – tworzyw pozyskiwanych w sposób nieobciążający środowiska, przypominających wyglądem i właściwościami plastik. Nie są one jeszcze zbyt szeroko stosowane, ale coraz śmielej wkraczają na nasz rynek. Kolejnym alternatywnym przykładem opakowań  mogą być te wykonane z bambusa – jest to fantastyczny surowiec odnawialny, a przygotowanie z niego opakowań nie wymaga wdrażania drogich, specjalistycznych metod produkcji. Podobnie jak biopolimery, jest on również bardzo  łatwo biodegradowalny.

Najczęściej spotykane są jednak zwrotne opakowania szklane. Są to opakowania spełniające wcześniej wspomniane zasady recyklingu – po zwróceniu ich do sklepu klient otrzymuje zwrot  wpłaconej wcześniej kaucji, a opróżnione opakowania mogą zostać wykorzystane kolejny raz. Najczęściej w ten sposób pakowane są różnego rodzaju napoje, a także – rzadziej –  przetwory czy jogurty. Nie każdy o tym wie, ale opakowania ekologiczne cechują się również pewnymi właściwościami zdrowotnymi. Nie emitują bowiem, jak popularne plastikowe opakowania, toksycznych substancji, które nie tylko zatruwają glebę podczas rozkładu, ale mogą również przedostać się do produktu.

Jakie opakowania najbardziej szkodzą środowisku?

Istnieje kilka rodzajów opakowań poważnie szkodzących środowisku naturalnemu. Zazwyczaj cechują się one – w przeciwieństwie do eko-opakowań – bardzo długim czasem rozkładu, mogą również doprowadzić do zatrucia środowiska naturalnego. Jakich opakowań należy więc unikać? 

Przede wszystkim – tych wykonanych z tworzyw sztucznych, a także  styropianu czy aluminium. Nie nadają się one do recyklingu, niezwykle trudno rozkładają się w przyrodzie, a do tego mogą wydzielać toksyny.. Warto również unikać soków sprzedawanych w kartonowych opakowaniach.

DRUK PLUS
ul. Gnieźnieńska 26/28
Janikowo k/Poznania
62-006 Kobylnica
https://druk-plus.pl/