Masz już dość ciągłego siedzenia w domu? Marzy Ci się odpoczynek na świeżym powietrzu i zastanawiasz się gdzie pojechać na weekend w Polsce? Na szczęście nasz kraj jest pełen ciekawych i zaskakująco pięknych miejsc. Poniżej znajdziesz 7 propozycji na aktywne spędzenie weekendu, dzięki którym oderwiesz się od codziennych zmartwień i nabierzesz sił na kolejny tydzień!
1. Rowerem wzdłuż wschodniej granicy
Trasy rowerowe we wschodniej części Polski mają łącznie ok. 2000 km. Ciągną się od Podkarpacia, przez województwo świętokrzyskie, lubelskie, po warmińsko-mazurskie. To prawdziwy raj dla rowerzystów. Ścieżki są zróżnicowane i zadowolą zarówno zapalonych kolarzy, jak i amatorów spokojnej jazdy po płaskim terenie.
Podczas jazdy można podziwiać piękne widoki, a także odwiedzić wiele ciekawych miejsc – na trasie znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych. Są też obiekty gastronomiczne i noclegowe, dlatego bez problemu zorganizujesz nawet kilkudniową wycieczkę.
2. Weekendowy wypad w góry
Być może ta propozycja wydaje się mało oryginalna, ale góry mają naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek. Górskie wędrówki to nie jedyna opcja. Co powiesz na pełne wrażeń loty paralotnią, jazdę quadem lub imponującym autem terenowym? Miłośnikom mocnych wrażeń na pewno spodoba się rafting, czyli spływy rwącymi górskimi rzekami.
Ciekawą opcją jest także zwiedzanie jaskiń, wspinaczka skałkowa i geocatching, czyli gra terenowa polegająca na poszukiwaniu specjalnych skrytek, z wykorzystaniem GPS. A jeśli masz ochotę na nieco spokojniejsze atrakcje i chwilę relaksu, świetnym pomysłem będzie pójście na termy. Idealnym zwieńczeniem takiego weekendu będzie też wizyta w SPA. Górskie atrakcje, piękne widoki, a do tego relaksujące zabiegi – czy to nie brzmi jak przepis na idealny weekend?
3. Aktywny weekend w Polsce – Bory Tucholskie
Bory Tucholskie to doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek. Spokój, bliskość natury i zapierające dech w piersiach widoki. Znajdziesz tutaj liczne szlaki piesze, rowerowe oraz kajakowe. Możesz też wybrać się na spływ tratwą. Okoliczne jeziora zachwycą miłośników wędkowania. W wielu miejscach można także wypożyczyć sprzęt wodny. Z kolei jesienią Bory Tucholskie stają się rajem dla grzybiarzy.
Masz ochotę na nieco więcej wrażeń? Wybierz się na paintball, ASG lub do parku linowego. Możesz też spróbować swoich sił na torze motocrossowym lub wziąć udział w organizowanych marszach na orientację.
Gdy słyszymy o Borach Tucholskich, na myśl przychodzi nam przede wszystkim park narodowy. Znajduje się tu jednak również wiele ciekawych budowli, zabytków i punktów widokowych. Warto zobaczyć m.in. Stare Miasto w Chojnicach, zamek w Człuchowie, Kaszubski Park Etnograficzny, czy muzeum w Tucholi – stolicy Borów Tucholskich.
4. Gdzie na weekend? Śląsk i okolice!
Każdy, kto pierwszy raz przyjeżdża w ten region kraju zaczyna żałować, że nie odkrył go wcześniej. Śląsk ma w sobie coś magicznego. To nie tylko urokliwe miasta, ale też piękna natura oraz ogrom nietypowych atrakcji, często z bardzo ciekawą historią.
Można do nich zaliczyć m.in.:
- Zamek w Pszczynie,
- Zamek w Bobolicach,
- Zamek Ogrodzieniec,
- Kopalnię Guido,
- Zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach,
- Muzeum Tyskich Browarów Książecych oraz Muzeum Browaru Żywiec.
Wśród miejsc blisko natury warto odwiedzić góry Beskidu (szczególnie Babią Górę – „Królową Beskidów”), Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, Pustynię Błędowską, rezerwat Łężczok, Graniczne Meandry Odry oraz Park Śląski w Chorzowie.
W tym zakątku Polski znajdziemy tysiące atrakcji. Dlatego przygotuj się, że spędzając jeden weekend na Śląsku, zobaczysz tylko jego ułamek.
5. Kajakami przez Roztocze
Roztocze to niezwykle malownicza kraina geograficzna, ceniona przez miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajdziemy wiele szlaków pieszych i rowerowych, a tutejsze rzeki są wręcz oblegane przez kajakarzy. Roztocze przyciąga nie tylko pięknymi widokami, ale przede wszystkim wyjątkowym klimatem – to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce! Nawet w szczycie sezonu turystycznego panuje tutaj błogi spokój, a czas płynie wolniej. Możemy zresetować się po ciężkim tygodniu pracy wśród śpiewu ptaków, szumu drzew i płynących strumyków.
Najbardziej popularne rzeki, jeśli chodzi o spływy kajakowe, to Wieprz i Tanew. W ofertach firm organizujących spływy znajdziemy informacje o możliwości przepłynięcia całej rzeki lub konkretnych etapów. Dzięki temu możemy dopasować tę aktywność do swoich możliwości. Na początek i koniec trasy mamy zapewniony transport busem.
Spływy kajakowe na Roztoczu cieszą się ogromną popularnością, jednak oczywiście można tu spędzać czas także w inny sposób. Podczas pieszych wycieczek możemy podziwiać nie tylko naturę, ale też zabytkowe budowle, kamieniołomy, punkty widokowe, wodospad, drewniane kościółki, czy kapliczkę na wodzie. Pasjonaci fotografii poczują się tutaj jak w raju.
Na rowerzystów czekają specjalnie przygotowane ścieżki, z dala od ruchliwych ulic. Na trasie od czasu do czasu pojawiają się wzniesienia, jednak raczej nie na tyle duże, żeby były problematyczne dla przeciętnego amatora rowerowych wycieczek. Wśród atrakcji na trasie można wymienić m.in. kamieniołomy w Józefowie, Szumy nad Tanwią, folwark Florianka, Browar Zwierzyniec, a także malownicze miejscowości – Krasnobród, Szczebrzeszyn, czy magiczny Zamość.
6. Weekendowa Polska – jedziemy na Mazury!
Odbijamy na północ Polski i przenosimy się na Mazury. Kto chociaż raz był w tym regionie ten wie, że to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Piękny krajobraz, bliskość natury i bogata baza noclegowa to główne zalety. Można wynająć klimatyczne domki z widokiem na jezioro, zatrzymać się w rodzinnym pensjonacie, zrelaksować w hotelu ze SPA, a nawet nocować w zamku.
Mazury są idealnym miejscem do wypoczynku dla każdego, ale szczególnie cenią je osoby lubiące spędzać czas aktywnie. Jest z czego wybierać – zaczynając od zwykłych spacerów, przez nordic walking i jazdę na rowerze, po jazdę konną i sporty wodne. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, w końcu żal nie wykorzystać możliwości, które daje wypoczynek nad jeziorem. Do wyboru mamy m.in. rowery wodne, spływy kajakami, żeglowanie, a dla spragnionych mocnych wrażeń – narty wodne i popularny w ostatnich latach wakeboarding.
7. A może nad morze, czyli weekend nad Bałtykiem
Skoro już byliśmy na Mazurach, nie sposób nie wspomnieć o Pomorzu. Wizja tłumów na polskich plażach Cię zniechęca? Niepotrzebnie! Podczas wakacji rzeczywiście ilość turystów jest tutaj imponująca, jednak poza sezonem wygląda to nieco inaczej. Dlatego nad morze warto wybrać się na przykład końcem maja. Poza tym nadmorskie miejscowości mają dużo więcej do zaoferowania, niż tylko piaszczyste plaże oblegane przez turystów.
Warto wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się wielkie ruchome wydmy oraz Jezioro Łebsko. To świetna propozycja dla rowerzystów, którzy po Słowińskim Parku Narodowym mogą poruszać się fantastycznymi ścieżkami. Ciekawą opcją jest również zorganizowanie wycieczki szlakiem latarni morskich.
Na miłośników zwiedzania czekają takie ciekawe miejsca, jak Zamek w Malborku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Twierdza Wisłoujście, czy Muzeum Bursztynu. Warte odwiedzenia (zwłaszcza z dziećmi) jest również Akwarium Gdyńskie i Fokarium w Helu.
Z kolei amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił we wszelkich odmianach surfingu, jeździe na skuterze wodnym i nurkowania. Ciężko o nudę!
Aktywny weekend w Polsce – podsumowanie
Jak widzisz, pomysłów na aktywne spędzenie weekendu nie brakuje. A powyższe propozycje to tylko kropla w morzu! Polska jest bogata nie tylko w piękne, ale też bardzo różnorodne miejsca. Dzięki temu każda weekendowa wycieczka może wyglądać inaczej. Co więcej, większość z wyżej opisanych atrakcji nie kosztuje dużo i każdy może sobie na nie pozwolić. Mamy nadzieję, że dzięki tym propozycjom wiesz już, gdzie pojechać na weekend w Polsce i zorganizujesz niezapomnianą wycieczkę pełną pozytywnych wrażeń!