Prezent dla podróżnika – książki do poznawania świata

0

Gdy poszukujemy prezentu w kategorii książki podróżnicze, jako oczywistość rozpatrujemy relacje z wypraw znanych celebrytów – obieżyświatów, przewodniki turystyczne, jakich wiele na rynku, czy też poradniki typu: jak samodzielnie zorganizować wyprawę lub zagraniczny wyjazd. Wiadomo wszystkim, że mapy i przewodniki to podstawa w bibliotece każdego odkrywcy świata. Jednak ukazuje się wiele książek, które można umiejscowić na pograniczu literatury podróżniczej i ogólnopoznawczej. Niektóre z nich są bardzo wartościowymi, godnymi polecenia pozycjami, jakie doceni wielu podróżników. I wielu zapewne odnajdzie w nich inspiracje do kolejnych eskapad.

Młodzi kandydaci na podróżników i mali odkrywcy zdobędą niezbędną im wiedzę o świecie, podaną w idealnej dla nich formie, zagłębiając się w treści książek małżeństwa Mizielińskich. Dla tych, którzy wolą czytać niż oglądać, relacje ze swoich wypraw przekazuje Nela mała reporterka, a o różnorodnościach świata opowie Elżbieta Dzikowska. Podobnych, cennych pod względem edukacyjnym, książek przybliżających najmłodszym odmienność innych krajów i kontynentów jest wiele. Zachęcają one do poszerzania wiedzy, opowiadają o wartości i sensie podróżowania, inspirują.

Prezent dla podróżnika dorosłego, czasami zainteresowanego konkrentym obszarem geograficznym, możemy znaleźć także w bogatej literaturze reportażowej. Bo przecież reportażyści, to także podróżnicy. Ich opis świata skupia się jednak nie na miejscach godnych odwiedzenia, trasach turystycznych czy osobliwościach przyrody, a przede wszystkim na ludziach – ich kulturze, formach życia społecznego, lokalnych problemach, a nawet polityce. W tej dziedzinie mamy specjalistów od wielu regionów, a każdy o swoim może opowiedzieć naprawdę bardzo dużo. Ilona Wiśniewska – o północnej Skandynawii, Małgorzata Rejmer – o Rumunii i Albanii, Marek Wałkuski – o USA. To tylko zachęcające przykłady. A jeśli kogoś pasjonuje zupełnie inny kraj? – Warto poszukać tutaj: https://tezeusz.pl/mapy-przewodniki-ksiazki-podroznicze

Niejedną książkę opowiadającą o różnorodności otaczającego nas świata, o doświadczeniach zdobywanych w podróży, mają już na koncie Aleksandra i Jacek Pawliccy. Ich książki rozbudzają chęć podróżowania, sprawiają, że czytelnik staje się nieco zazdrosny o przeżycia, jakich oni doświadczyli i sam sobie zadaje pytanie: a dlaczego nie ja?
Bo tak naprawdę podróżnikiem jest przecież każdy z nas. Tyle, że niektórzy już podróżują, a inni nie odważyli się jeszcze wyruszyć. Ale na pewno zrobią to niebawem!