Pompa ciepła – sposób na czyste ogrzewanie.

0

W ostatnim czasie ekologiczne źródła ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, paneli słonecznych, a także pomp ciepła. Odnawialne źródła energii mają naprawdę wiele zalet. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Niskie koszty i możliwość oszczędności 

Pompy ciepła powietrze/woda korzystają z darmowej energii, która jest skumulowana w powietrzu. Nowoczesne urządzenia tego typu charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, co pozwala na osiągnięcie bardzo niskich kosztów ogrzewania. 

Nowoczesne pompy ciepła działają nawet, kiedy temperatura zewnętrzna dochodzi do -20 st. Celsjusza. W takich warunkach mogą one pełnić funkcję jedynego źródła ciepła w całym budynku. 

Warto także zaznaczyć, że w pompach ciepła nie zachodzi żaden proces spalania, więc nie ma potrzeby budowania przewodu, który będzie odprowadzał spaliny. Można z powodzeniem zrezygnować z kotłowni oraz komina, co w dużej mierze obniża koszty budowy. 

Najważniejsze zalety pompy ciepła 

Warto zaznaczyć, że w przypadku pomp ciepła powietrze – woda najbardziej popularne są urządzenia Split, czyli modele rozdzielone na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Obie części mają dość niewielkie rozmiary, dlatego bez problemu można znaleźć dla nich właściwe miejsce. Zewnętrzną jednostkę można umieścić przy ścianie budynku lub na elewacji, bez obaw o jakikolwiek dyskomfort akustyczny. Urządzenie jest praktycznie niesłyszalne, dlatego z powodzeniem można je także wykorzystać w gęstej zabudowie jak np. osiedle domków szeregowych. 

Kolejną zaletą pomp ciepła powietrze – woda, jest także bardzo szybki i łatwy montaż. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych odwiertów czy wykopów. W przypadku niektórych modeli jednostka wewnętrzna jest połączona z jednostką zewnętrzną przewodami wodnymi. 

Czystość środowiska 

Decydując się na montaż pomp ciepła, mamy pewność posiadania ogrzewania bez emisji smogu i innych zanieczyszczeń. Urządzenie nie wytwarza spalin, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na paliwa stałe. Dodatkowo warto zaznaczyć, że pompa połączona z instalacją fotowoltaiczną może być zasilane prądem pozyskiwanym z energii słonecznej, co pozwala na ogrzewanie domu w pełni ekologicznie. 

Takie połącznie pompy ciepła z fotowoltaiką wpływa także na obniżenie kosztów ogrzewania, ogrzewania wody, a także chłodzenia budynku. Do sieci energetycznej można przesyłać i przechowywać nadwyżki prądu, które z pewnością się przydadzą w miesiącach jesiennych. Dzięki temu prąd pochodzący z energii słonecznej może być wykorzystywany przez cały rok. 

Pompa ciepła powietrze – woda wiąże się z naprawę dużymi zaletami. Warto zaznaczyć, że można się starać o różne dotacje i inne formy wsparcia finansowego, dzięki czemu początkowa inwestycja będzie znacznie niższa. Zakup i montaż pompy ciepła to z pewnością bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła. W niedługiej przyszłości z pewnością stanie się jedynym, słusznym wyborem.