Home LifeStyle Terapia poznawczo-behawioralna online – co warto wiedzieć?

Terapia poznawczo-behawioralna online – co warto wiedzieć?

0

Terapia poznawczo-behawioralna uważana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów postępowania terapeutycznego. Jej zadaniem jest rozpoznanie zniekształconych lub też nieprawidłowych zachowań, które najczęściej wynikają z niewłaściwego postrzegania otoczenia. Terapia skupia się na teraźniejszości, pozwalając rozwiązać problemy. Może być skutecznie przeprowadzona zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.

Terapia poznawczo-behawioralna online – dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna online może być stosowana u dorosłych oraz dzieci. Jej celem jest leczenie zaburzeń psychicznych głównie o podłożu lękowym i depresyjnym.

Udowodniono jej skuteczność w leczeniu m.in.:

  • zaburzeń afektywnych (depresyjnych, afektywnych dwubiegunowych),
  • zaburzeń lękowych (paniki, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołu stresu pourazowego, fobii społecznej),
  • zaburzeń odżywiania (anoreksji, bulimii),
  • schizofrenii,
  • uzależnień od substancji psychoaktywnych,
  • zaburzeń osobowości (z pogranicza, antyspołecznych, tendencji samobójczych).

Jak przebiega terapia poznawczo-behawioralna online?

Terapia poznawczo-behawioralna może być samodzielną metodą pracy lub też uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Psychoterapeuci online oferują taką samą pomoc jak w przypadku tradycyjnego spotkania. Osoba poddawana terapii może poczuć się pewniej, będąc w swoim mieszkaniu, niż przebywając w gabinecie.

Podstawowym założeniem terapii jest skupienie się na bieżących problemach bez poruszania detali z przeszłości. Spotkania najczęściej trwają od 6 tygodni do pół roku, chociaż niektóre przypadki mogą wymagać wydłużenia do 2 lat (m.in. zaburzenia osobowości).

Cotygodniowe spotkania przebiegają według tego samego schematu. Pacjent pytany jest o bieżący nastrój oraz wydarzenia z minionego tygodnia. Następnie psychoterapeuta prosi go o nazwanie najważniejszych problemów. Podczas spotkania omówiona zostaje praca osobista oraz zrealizowane i niezrealizowane cele. Zakończeniem jest podsumowanie przebiegu sesji.

Terapia poznawczo-behawioralna oraz jej zalety

Terapia poznawczo-behawioralna online jest skutecznym sposobem rozwiązywania problemów pacjentów. Atutem jest wykształcenie samoświadomości osoby, która po zakończonym leczeniu samodzielnie kontroluje swoje zachowanie. Pacjent rozumie swój sposób postępowania oraz potrafi zmienić niewłaściwe działania na te prawidłowe. Terapia zwiększa samoocenę osoby, co pozytywnie przekłada się na jakość jej życia.

Dodatkową zaletą terapii poznawczo-behawioralnej online jest brak konieczności wychodzenia z domu.

Więcej informacji na temat terapii poznawczo-behawioralnej online znajdziesz tutaj: https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

NO COMMENTS

Exit mobile version