Switch zarządzalny i niezarządzalny – czym się różnią i który model wybrać?

0

Do zwiększenia wydajności sieci niezbędne jest wykorzystanie specjalnego osprzętu, do którego zaliczają się m.in. przełączniki sieciowe (switche). Obecnie dzieli się je na dwa modele: zarządzalne i niezarządzalne. Czym się różnią? Jaki typ switcha wybrać? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się najważniejszych informacji o przełącznikach sieciowych.

Switch – czym jest i do czego służy?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest switch. Jest to inaczej przełącznik sieciowy, czyli urządzenie, które służy do rozdzielenia sygnału, a co za tym idzie – rozszerzenia sieci na więcej niż jedno urządzenie. Sprzęt ten posiada szereg portów LAN (gniazd), w które wpinane są kable internetowe (RJ-45). Dzięki swoim możliwościom switch wykorzystywany zarówno w mniejszych sieciach lokalnych, jak i większych systemach, w których podłącza się wiele urządzeń naraz. Przełącznik sieciowy zwiększa wydajność sieci dzięki poszerzeniu pasma transmisji danych – w praktyce oznacza to, że każdy użytkownik sieci dostaje część pasma bez utraty prędkości, a także przerw w transferze danych.

Switche zarządzalne i niezarządzalne, czyli podstawowe modele przełączników

Rynek switchów jest bardzo szeroki – w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie wielkością, budową, liczbą portów czy przepustowością (parametr, który oznacza, ile danych maksymalnie jest w stanie przesłać urządzenie za pomocą łącza). Podstawowym podziałem jednak jest rozdzielenie przełączników sieciowych ze względu na konkretne modele, wśród których wyróżnić można switche zarządzalne i niezarządzalne.

Switch zarządzalny

Switch zarządzalny to zaawansowany model przełącznika sieciowego, który przystosowany jest do pełnej konfiguracji pod konkretny typ infrastruktury sieci i indywidualnych potrzeb. Rozbudowane opcje są przydatne zarówno w warunkach domowych, jak i sieciach szkolnych czy firmowych. Konfiguracja switcha zarządzalnego pozwala np. zminimalizować wystąpienie awarii czy ustawić filtrację adresów IP, dzięki czemu żadne urządzenie z zewnątrz nie będzie mogło połączyć się z siecią bez wiedzy i zgody administratora. Przełącznik zarządzalny oprócz standardowej funkcji, jaką jest poszerzenie sygnału sieci, posiada również szereg innych opcji, wśród których wyróżnić można możliwość m.in.:

  • kontroli sieci z dowolnego miejsca,
  • zbudowania wirtualnej sieci VLAN,
  • nadania priorytetu przesyłanych informacji,
  • monitorowania ruchu w obsługiwanej sieci,
  • obsługi nawet bardzo rozbudowanych sieci z wieloma podłączonymi urządzeniami.

Switch niezarządzalny

Switch niezarządzalny to nieco prostszy typ przełącznika sieciowego, który charakteryzuje się łatwością obsługi. Jest to urządzenie typu plug & play (podepnij i działaj), co oznacza, że nie wymaga dodatkowej konfiguracji i jest gotowe do działania zaraz po podłączeniu do zasilania. Dlatego też przełącznik tego typu polecany jest dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy na temat budowy i działania sieci, ale jednocześnie pragną podpiąć większą ilość urządzeń bez obawy o zmniejszenie wydajności działania Internetu. Switch niezarządzalny wykorzystywany jest głównie w mniejszych sieciach lokalnych (domu czy mniejszych biurach, w których wykorzystuje się niewielką liczbę urządzeń). Pomimo swojej prostoty przełącznik ten charakteryzuje się niezawodnością przez cały czas korzystania z sieci.

Jeżeli planujesz zwiększyć wydajność swojej sieci, odwiedź stronę https://www.eltrox.pl/. Znajdziesz tam nowoczesne, wieloportowe modele switchów zarządzalnych i niezarządzalnych, które przystosowane są do pracy w każdym warunkach.