Dieta lekkostrawna

0

Dieta lekkostrawna do niedawna utożsamiana była wyłącznie z jadłospisem opracowywanym dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia lub przebyte zabiegi chirurgiczne nie mogą jeść tłustych i ciężkich potraw.

Obecnie tego rodzaju posiłki są coraz bardziej doceniane przez tych, którzy dbają o swoje zdrowie i rozumieją, jak ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka odgrywa odżywianie. Na czym polega ten rodzaj diety i jakie dania lekkostrawne można przyrządzić we własnej kuchni? Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Lekka dieta i jej sekrety

Dieta lekkostrawna to określenie przypisywane posiłkom przygotowywanym na bazie zdrowych produktów, pozbawionym dużych ilości tłuszczu, ostrych przypraw i substancji konserwujących wykorzystywanych do produkcji żywności przetworzonej. Usunięcie z jadłospisu potraw ciężkostrawnych, które zalegając długotrwale w żołądku, wywołują wzdęcia i uczucie ciężkości, pozwala odciążyć układ trawienny i przyspieszyć powrót do zdrowia. To właśnie dlatego ten rodzaj diety jest zalecany osobom w okresie rekonwalescencji i okołooperacyjnym, a także tym, którzy zmagają się z chorobami jelit i żołądka.

Dania lekkostrawne powinny obfitować w duże ilości warzyw i owoców, najlepiej pochodzących z ekologicznych upraw. Pełnowartościowe produkty zbożowe, które mogłoby podrażniać przewód pokarmowy ze względu na dużą zawartość błonnika, należy zastąpić lekkimi kaszami i pieczywem typu graham.

Lekkostrawny obiad najlepiej ugotować na parze lub w tradycyjny sposób, ewentualnie upiec. Potraw nie należy smażyć lub grillować. Równie istotny jest sposób spożywania posiłków. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty. Należy więc jeść wolno, najlepiej niewielkie porcje podzielone na 4 – 5 posiłków. Stosując tego rodzaju dietę nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie.

Pomysł na lekkostrawny obiad

Posiłki przygotowane w oparciu o założenia diety lekkostrawnej można przyrządzić także bez przestrzegania restrykcyjnych zasad, uzupełniając nimi po prostu codzienny jadłospis. Nie są one bowiem zarezerwowane wyłącznie dla osób chorych lub tych, które wracają do zdrowia. Mogą stanowić przyjemną i – co ważne – zdrową alternatywę dla tradycyjnych potraw.

Jak powinien wyglądać lekkostrawny obiad? Bez względu na to, czy zamierzamy podać rybę, czy też mięso, smażenie należy zastąpić pieczeniem. Wystarczy więc umieścić kawałek chudej ryby lub na przykład piersi kurczaka w naczyniu żaroodpornym. Dookoła układamy pokrojone w plastry ziemniaki, cukinię, paprykę lub inne ulubione warzywa i całość zapiekamy.

Dobrym pomysłem na lekki obiad może być zupa lekkostrawna przyrządzona na bulionie warzywnym. Aby nieco uatrakcyjnić podanie dania, możemy ją zblendować i zaserwować z grzankami z podpieczonego w piekarniku pieczywa typu graham. Pomysły na lekkostrawny obiad można znaleźć w sieci lub opracować własne, bazując na ulubionych produktach.

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.