Jesteśmy zmęczeni pandemią, szczególnie w wielkich miastach

0
PAP

Mamy dość pandemii – pokazuje najnowszy sondaż Kantar – taką deklarację złożyło 46 proc. dorosłych ankietowanych mieszkańców Polski, a 42 proc. twierdzi, że jest to trudny czas, ale dają sobie radę. Zaledwie 11 proc. respondentów ocenia dobrze swoje samopoczucie. W obejmującym ponad 1000 osób badaniu nie znalazł się choćby jeden ankietowany, który zadeklarował, że obecnie czuje się lepiej niż przed pandemią.

Wśród najbardziej sfrustrowanych pandemią przeważają kobiety (48 proc. wobec 43 proc. wśród mężczyzn), mieszkańcy wielkich miast (54 proc. w grupie tych z miast powyżej 500 tys. mieszkańców) i w przedziale wiekowym 35-44 lata (53 proc.). Relatywnie nieźle mają się najstarsi – w grupie wiekowej powyżej 65 lat odsetek deklarujących, że mają dość, wynosi „zaledwie” 33 proc.

Okazuje się też, że zainteresowanie polityką koreluje ze zmniejszeniem złego samopoczucia w pandemii: wśród deklarujących, że się nią nie interesują, jest aż 57 proc. tych, którzy pandemii mają po prostu dość (wobec 40 proc. tych, którzy interesują się polityką „bardzo” i 41 proc. tych, którzy „raczej” się nią interesują).

W kontekście rezultatów sondażu Anna Trząsalska z Kantaru postuluje, by nie bagatelizować zdrowia psychicznego. Z badania wynika bowiem, że może być z nim bardzo kiepsko.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-14 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych mieszkańców Polski metodą CAPI.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie