Kiedy przydatne są ekspertyzy z zakresu techniki scenicznej?

0

Technika sceniczna jest bardzo szerokim pojęciem, obejmującym wiele zagadnień dotyczących zarówno wykorzystania, jak i przeznaczenia różnego rodzaju sprzętu elektronicznego i mechanicznego, który wykorzystywany jest powszechnie przy organizacji wszelkiego typu wydarzeń masowych (przede wszystkim koncertów, eventów czy pokazów).

Podstawa techniki scenicznej to odpowiednio dobrany do okoliczności sprzęt i jego obsługa. Bardzo ważne jest również stworzenie odpowiednich konstrukcji i jej wszelkich elementów nośnych takich jak podłogi, zadaszenia, sceny i podesty. Bardzo często przy imprezach masowych konieczne staje się zastosowanie elementów, których zadaniem będzie wspomaganie stworzonej konstrukcji, poprzez nadanie jej stabilności (głównie stosowane są w tym przypadku wszelkie napinacze czy sterowniki). Technika sceniczna to jednak nie tylko sam sprzęt czy masa różnego typu konstrukcji, które ułatwiają organizację danego wydarzenia. To również światło, dźwięk, multimedia i wszelkie inne instalacje elektryczne, których zastosowanie ma sens w przypadku danego wydarzenia. W skład tego wchodzi zarówno sprzęt nagłośnieniowy i oświetlenie, jak i rzutniki, ekranu, przyłącza, cała masa kabli, a także agregaty, dzięki którym wydarzenie może toczyć się niezachwianie nawet pomimo wystąpienia pewnych czasowych niedogodności.
Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z obsługą techniki scenicznej w przypadku wydarzeń masowych ma styczność wiele osób. Każda z nich odpowiedzialna jest za zupełnie inny obszar działania, dzięki czemu możliwe jest zachowanie płynności poszczególnych zadań.

Ekspertyzy z zakresu techniki scenicznej

Ekspertyzy z zakresu techniki scenicznej to szereg czynności badawczych, mających na celu ocenę nie tylko prawidłowości działania, ale również i bezpieczeństwa wszelkich środków, jakie są stosowane w przypadku organizacji imprez (zarówno tych masowych, jak i wykonywanych na zdecydowanie mniejszą skalę). Warto pamiętać o tym, że aby taka ekspertyza była ważna i wiążąca, musi zostać wykonana przez specjalistę – tylko dzięki temu w razie wystąpienia jakichkolwiek trudności prowadzących na drogę sądową, będzie ona wiarygodna i zaliczyć będzie ją można na poczet materiału dowodowego.

Ekspertyzy z zakresu techniki scenicznej najczęściej wykorzystywane są w przypadkach zaistnienia konfliktu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą usługi czy dostawcą. W przypadku organizacji imprez często chodzi o bardzo duże pieniądze, a udowodnienie, że nie wszystkie postanowienia umowy zostały wykonane zgodnie z oczekiwaniami, pozwala na dochodzenie jednej ze stron zasłużonych roszczeń.

Ekspertyzy z zakresu techniki scenicznej coraz częściej znajdują swoje zastosowanie przy tworzeni projektów instalacji scenotechnicznej lokowanej w obiektach widowiskowych. Tak naprawdę każda wykonana ekspertyza z zakresu techniki scenicznej będzie miała swoje zastosowanie w bardzo wielu aspektach, które są ściśle związane z funkcjonowaniem branży rozgrywkowej.