Mała łazienka. Inspiracje i pomysły, które możesz zrealizować już dziś!

Elegancka, przestronna i w pełni wyposażona mimo okrojonego metrażu – chcesz, aby taka była Twoja łazienka? Jak najtaniej, jak najszybciej i jak najprościej zaaranżujesz ją, korzystając z naszych porad. Poznaj triki wnętrzarskie sprzyjające optycznemu powiększeniu przestrzeni łazienki. Tych niezwykle łatwych rozwiązań dotąd nie znałaś!

Mała łazienka. Jak urządzić, by optycznie powiększyć przestrzeń?

Jednym z prostszych i najmniej wymagających rozwiązań do niewielkiej przestrzeni są podwieszane meble do łazienki. Montaż szafek z zachowaniem co najmniej 15 cm odstępu od podłogi sprawia, że wizualnie łazienka zyskuje dodatkowy metr powierzchni. Oczywiście nie należy tu przesadzać, podwieszenie mebli w zbyt dużej odległości od podłogi nie spotęguje efektu, a za to będzie wyglądać co najmniej dziwnie.

Wysokość, na jakiej zamontowane powinny zostać meble łazienkowe, dopasowujemy oczywiście do wzrostu ich użytkowników. Im wyższa osoba, tym zwiększa się też wysokość zawieszenia mebli. Dla przykładu standardowa szafka pod umywalkę powinna być przymocowana na wysokości od ok. 80 do 90 cm, najczęściej jest to wypośrodkowane na 85 cm. Pozostałe szafki łazienkowe – zwyczajowo słupek i szafki dolne/górne w zależności od potrzeb i dostępnego metrażu, zawieszamy z zachowaniem odległości od podłogi zbliżonej do tej, którą wyznaczyła szafka z umywalką.

Nowoczesna łazienka – co na ściany zamiast płytek?

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych płytek w łazience jest znany już od dawna lacobel. Z uwagi na łatwość w utrzymaniu w czystości świetnie sprawdza się on szczególnie na ścianie za umywalką, wewnątrz kabiny prysznicowej i wokół wanny, gdzie chroni ścianę przed zachlapaniem i zawilgoceniem. Szkło z grafiką doskonale sprawdza się też wszędzie tam, gdzie są małe dzieci które, chociaż jeszcze nie sięgają do kranu, chcą samodzielnie umyć ręce, rozlewając przy tym zamydloną wodę wszędzie wokół.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem sprawiającym, że mała łazienka zyskuje na przestronności, jest też pas lustra na jednej ze ścian, froncie dodatkowej szafki lub wewnętrznej części drzwi. Lustro znane jest ze swoich optycznie powiększających właściwości, które doskonale sprawdzają się również w przestrzeni łazienki. Nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do światła dziennego lustro i tak zrobi we wnętrzu dobrą robotę. Odbijając blask lampy, korzystnie doświetli zakamarki i sprawi, że łazienka zyska iluzję przestronności i wyda się większa, niż to jest w rzeczywistości.

Modna łazienka. Co zamiast kafli na podłogę?

Klasyczne płytki odchodzą już do lamusa, a ich miejsce coraz częściej zajmują bardziej ekologiczne innowacje, wśród których niezmiennie króluje drewno, kamień i beton. Na popularności zyskują panele winylowe. Z uwagi na trwałość, odporność na uszkodzenia, zmienność temperatur i obecną w łazience wilgoć są to równie dobre i zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązania.

Numer jeden to jednak żywica epoksydowa, która tworzy grubą i wytrzymałą powłokę bezpośrednio na posadzce. Dodatkowym plusem żywicy jest to, że nawet po długim czasie użytkowania nie zmieni koloru ani nie straci swoich właściwości. Utrzymanie spójnej kolorystyki sprawi, że łazienka, jak pokój dzienny, prezentować się będzie nowocześnie i z klasą.

Żywicę możemy pokryć lakierem w wysokim połysku, satynie lub popularnym macie. Dla niewielkich rozmiarów łazienki najkorzystniejszym będzie wybór opcji w połysku – białe meble łazienkowe w połączeniu z jasną podłogą w połysku spotęgują efekt przestronności.

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.