Mała kuchnia – jakie oświetlenie wybrać?

0

Dobrze zaplanowany schemat oświetlenia ma moc przekształcenia zwykłej, małej kuchni w coś spektakularnego. Jeśli projektujesz nową kuchnię, oświetlenie może być często ostatnim punktem na Twojej liście, podczas gdy jest to coś, co musi być włączone do początkowego etapu planowania. Ostrożne manipulowanie oświetleniem może sprawić, że mała kuchnia wyda się bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości. 

Mała kuchnia – duże wyzwanie 

Po pierwsze, przy rozważaniu oświetlenia dla małej kuchni, podstawową funkcją jest skuteczne i bezpieczne oświetlenie obszarów przygotowywania żywności. Obszary te muszą być jasne i wolne od cieni. 

Po drugie, oświetlenie może diametralnie zmienić nastrój i samopoczucie w Twojej kuchni. Nawet jeśli Twoja kuchnia jest mała, bez wątpienia będzie miejscem spotkań towarzyskich, gdzie goście będą stać z kieliszkiem wina i gdzie prawdopodobnie spędzisz dużo czasu przygotowując jedzenie. Jeśli masz barek śniadaniowy lub małą wyspę, możesz również spędzać czas przy posiłkach lub pracy. To oświetlenie musi być delikatniejsze i sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się przyjazna, a także funkcjonalna. 

Mała kuchnia – jakie lampy wybrać? 

Wiele osób odchodzi od oświetlenia w małej kuchni, myśląc, że ten styl oświetlenia przytłoczy małą przestrzeń. Jednakże, aby przyciągać wzrok, oświetlenie nie musi być zbyt duże – możesz stworzyć czynnik „wow” za pomocą uderzającego koloru lub industrialnego, antycznego lub rzeźbiarskiego projektu. Istnieją pewne spektakularne designerskie lampy, które natychmiast odwracają głowy i będą przedmiotem zazdrości Twoich przyjaciół. Lampa biało złota to propozycja, która zachwyci nie tylko miłośników designerskich rozwiązań. Tym, którzy zaś cenią sobie klasykę proponujemy coś, co doskonale uzupełni każdą stylizację – lampka nocna z kryształkami do doskonały wybór!

Lampy wiszące do kuchni 

Jeśli Twoja kuchnia jest wystarczająco duża, aby zawierać małą wyspę lub bar śniadaniowy, oświetlenie może być zainstalowane bezpośrednio nad nią w postaci serii lamp wiszących lub pojedynczego elementu. Pomoże to odróżnić przestrzeń jadalną od strefy roboczej. 

Oświetlenie dekoracyjne 

Oświetlenie dekoracyjne nie tylko tworzy strefy w małej przestrzeni, ale także dodaje kuchni ciekawości. Aby uzyskać bardziej stonowany wygląd, ale równie zauważalny, przyjrzyj się matowym powierzchniom lamp wiszących z organicznymi, zaokrąglonymi krzywiznami, które są obecnie w modzie. 

Przełącznik ściemniający 

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie przełącznika ściemniającego, dzięki któremu można uzyskać mocne, jasne oświetlenie podczas przygotowywania posiłków na blacie stołu oraz przyciemnione, bardziej intymne oświetlenie wieczorem, podczas spotkań towarzyskich. 

Jeśli masz jakieś otwarte półki kuchenne, możesz użyć ukrytego oświetlenia LED w obrębie półki, aby podświetlić atrakcyjne dzieła sztuki, przybory kuchenne, słoiki i rośliny.  

System sterowania oświetleniem 

Przy tak wielu różnych źródłach światła w Twojej kuchni, rozważ użycie aktywowanego głosem systemu sterowania oświetleniem. Jeśli światła są sterowane oddzielnie, możesz stworzyć inną atmosferę, po prostu nazywając je na głos. Jeśli Twoja kuchnia ma wysokie sufity możesz dodać światła na górze szafek, aby wydawała się ona bardziej przestronna.