Beton architektoniczny Festloor – Beton na ściany dla Ciebie

1

Beton architektoniczny pojawił się w naszej świadomości wraz z modą na zagospodarowanie nieużytków pofabrycznych, tzw. loftów. Nagle okazało się, że starannie zaaranżowanie wnętrza poindustrialnego idealnie wpasowuje się w betonową przestrzeń. Minimalistyczne materiały zastosowane do aranżacji doskonale pasują do surowych ścian, i co więcej, nawzajem podkreślają swoją urodę, tworząc odrębną kategorię w projektowaniu.

Czym jest beton architektoniczny? 

Beton architektoniczny jest betonem o klasie C30/37, do której zaliczamy beton drobnoziarnisty i zbrojony włóknami polipropylenowymi, beton drobnoziarnisty i zbrojony włóknami szklanymi. Materiał ten powstaje w wyniku natryskiwania mieszkanki w specjalnych formach, nadających pożądany wygląd i kształt. Powierzchnia betonu jest gładka, jednak z widoczną strukturą, może być porowata. Nie powinna mieć wyraźnych smug czy przebarwień, chociaż może posiadać inny kolor niż szary. Wystarczy na etapie produkcji dodać do betonu mieszankę pigmentów, by otrzymać oczekiwany odcień zmieniający postrzeganie tego materiału w przestrzeniach mieszkalnych. 

Mikrocement Festfloor

Najczęściej w praktyce spotyka się beton w klasycznych odcieniach. To właśnie odcienie szarości i struktura materiału zadecydowały o jego zastosowaniach w budownictwie mieszkaniowym. Beton architektoniczny jest również zdecydowanie mniej wymagającym materiałem, posiada takie same parametry jak beton klasyczny pod względem wytrzymałości i trwałości, jednak jest zdecydowanie bardziej estetyczny, a przede wszystkim nie wymaga od inwestora dalszej obróbki w postaci nakładania na niego warstw tynku czy innej powłoki wykończeniowej. 

Estetyka betonu architektonicznego

To co najbardziej zachęca projektantów i inwestorów do wyboru betonu architektonicznego jako ścian powierzchni mieszkalnych, to idealnie gładka powierzchnia przy widocznej warstwie strukturalnej. Wżery widoczne „gołym okiem” zależą od wybranego formowania budulca i zabiegów technologicznych. A to oznacza, że projektant jest w stanie zapanować i zarządzić wyglądem ścian jeszcze na etapie głębokiej ich produkcji. 

Z uwagi na to, że elementy wykonane z betonu mogą otrzymać dowolny kształt, fakturę oraz zabarwienie, jest to materiał budowlany chętnie stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i użyteczności publicznej. Aby ochronić go przed nadmiarem wilgoci, beton pokrywa się w razie konieczności, specjalnymi impregnatami, które pomagają utrzymać wybarwienie powierzchni oraz chronią przed powstawaniem grzybów i pleśni. 

Mikrocement Festfloor

Zastosowanie betonu architektonicznego we wnętrzach

Zastosowanie betonu architektonicznego wciąż się poszerza. Eksperymentowanie z tym materiałem pokazuje jak bardzo jest on plastycznym i jak mocno przejmuje na siebie ciężar estetycznego obrazu pomieszczenia. Najprostszym i najdłużej sprawdzanym pomysłem na ten budulec są oczywiście ściany budowane z wielkoformatowych płyt okładzinowych lub płyt w postaci betonu architektonicznego 3D, który nadaje głębi każdemu pomieszczeniu. 

Beton architektoniczny kładzie się również na podłogę. W tym przypadku budulec ma charakter mocno dekoracyjny, barwiony w masie, która tworzy pełną, jednolitą, pozbawioną połączeń gładką powierzchnię. To doskonały i niezwykle komfortowy zamiennik płytek ceramicznych a nawet paneli podłogowych. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu domu i mieszkania. W domach można wykorzystać go również do wykonania stopni schodów i to zarówno w obiektach jednorodzinnych jak i domach wielopiętrowych. 

Detale architektoniczne i wyposażenia wnętrz

Beton architektoniczny do materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów, również w kuchni czy łazience, i to wcale nie wyłącznie na podłogę. Budulec ten sprawdzi się choćby w postaci blatu kuchennego, powierzchni stołu czy blatu łazienkowego. Jego odporność i trwałość na zarysowania to tylko jedna z cech charakterystycznych. Niezwykle istotna jest tu cecha estetyczna. Minimalistyczne tworzywo doskonale pasuje do białych i czarnych urządzeń sanitarnych, tak modnych w nowoczesnym wydaniu. Łatwo dobrać do niego elementy armatury łazienkowej czy kuchennej. Beton architektoniczny rozbija i tonuje chaos, jaki zwykle panuje w kuchni, gdy nadmiar przedmiotów pozostaje na kuchennych blatach. Doskonale odbija też światło, zmieniając tonację kolorystyczną w zależności od pory dnia i ilości sztucznego światła. 

Mikrocement Festfloor

Z betonu architektonicznego wykonuje się również drobne elementy ozdobne, np. donice na kwiaty, które mogą zdobić ogród na zewnątrz lub tworzyć kwiatową zabudowę wewnątrz. Doskonale komponują się z loftowymi pomieszczeniami lub znikają optycznie w bardziej wyszukanych wnętrzach. Do katalogu drobnych składników wyposażenia wnętrz wykonanych z betonu warto również dodać nowoczesne formy mebli: stoły, krzesła i stoliki to najczęstsze obiekty z tego budulca. 

Mikrocement Festfloor

Beton architektoniczny wspaniale komponuje się z naturalnymi odcieniami drewna, surowymi płytkami ceramicznymi i kamiennymi, szkłem i stalą. Doskonale prezentuje się w monochromatycznych pomieszczeniach, bez względu na ich przeznaczenie. To materiał, który uspokaja i wprowadza harmonię, wymusza zastosowanie innych materiałów tworzących z nim spójną kompozycję. 

1 KOMENTARZ