Szef PE: Parlament będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy

0
Przewodniczący PE David Sassoli © European Union 2021 

Parlament Europejski będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy – podkreślił przewodniczący PE David Sassoli.

Otwierając posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia poświęcone Międzynarodowemu Dniu Kobiet, przewodniczący PE David Sassoli powiedział, że pandemia sprawiła, iż nie tylko pogłębiły się istniejące już nierówności, ale może także doprowadzić do zniweczenia dziesiątek lat osiągnięć w tym zakresie.

„Środki podejmowane w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się pandemii niejednokrotnie pogłębiały nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami. Aby mieć pewność, że życie kobiet będzie iść naprzód, a nie do tyłu, potrzeba nam autentycznego równouprawnienia. Nadszedł czas porzucić retorykę i wziąć się do pracy” – zaznaczał Sassoli.

„Parlament będzie dokładnie przyglądał się uwzględnianiu perspektywy płci w narodowych planach odbudowy” – dodał.  

Posłowie do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych oraz wysokiej rangi goście debatowali o kluczowej roli kobiet w walce z pandemią podczas międzyparlamentarnego posiedzenia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadedykowała tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet wszystkim kobietom pierwszej linii frontu w czasie pandemii: pracownicom służby zdrowia; sprzedawczyniom, dzięki którym sklepy pozostawały otwarte; matkom, które pracując zdalnie, opiekowały się swoimi dziećmi; i tym, które straciły pracę.

„Pracujemy nad tym, żeby umieścić kobiety w centrum naszej polityki” – podkreśliła przewodnicząca KE. „Zaproponowaliśmy dziś dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń: kobiety muszą wiedzieć, czy ich pracodawcy traktują je sprawiedliwie, a jeśli nie, muszą być w stanie móc walczyć o to, co się im należy. Jeszcze w tym roku zaproponujemy nowe ustawodawstwo, które pomoże w walce z przemocą wobec kobiet online i offline” – dodała.

Prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou, pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku, skupiła się na wpływie pandemii na różne szczególnie narażone grupy kobiet: samotne matki, imigrantki, osoby starsze, kobiety będące ofiarami przemocy domowej w czasie izolacji.

Podkreśliła, że 86 proc. pracowników sektora opieki w UE to kobiety, które często za swoją prace otrzymują bardzo niskie wynagrodzenie.

„Musimy uchwalać prawo, które weźmie pod uwagę zróżnicowane doświadczenia i potrzeby mężczyzn i kobiet”- przekonywała prezydent Grecji.

Jak powiedziała przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Evelyn Regner, jest to uderzająco oczywiste, że potrzebujemy równouprawnienia i potrzebujemy silnych kobiet, bez których odbudowa gospodarcza i społeczna będzie niepełna.

„Naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest, żeby zróżnicowane ale wzajemnie ze sobą powiązane potrzeby przedstawicieli wszystkich płci były wzięte pod uwagę w budowie odpowiedzi na pandemię oraz pokryzysowego odpornego, bardziej sprawiedliwego i równego społeczeństwa” – zaznaczyła.

Podczas panelu „Kobiety na pierwszej linii frontu: lekcje z zarządzania kryzysowego” głos zabrały liderki ze świata polityki, gospodarki i sektora zdrowia, takie jak Kharija Arib, przewodnicząca Izby Reprezentantów w parlamencie holenderskim, dr Isabelle Loeb, dyrektorka medyczna brukselskiego szpitala Saint-Pierre, czy Kristel Krustuuk, założycielka i główna testerka firmy Testlio, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

W poniedziałek, 8 marca w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet do posłów do PE zwróci się przewodniczący PE oraz premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern (zostanie wyemitowane przygotowane wcześniej przemówienie). Wcześniej tego samego dnia przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Evelyn Regner będzie odpowiadać na pytania obywateli dotyczące aktualnego poziomu równouprawnienia w UE podczas transmisji na żywo na Facebooku. Wydarzenie będzie można śledzić tutaj. O godz. 12:00 przewodnicząca Regner weźmie udział w transmisji live na Instagramie z polską infuencerką Anją Rubik.

Źródło informacji: EuroPAP NewsImage