Marszałek Podkarpacia: linie i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro

0
UMWP

Organizacje biznesowe, takie jak Eurocontrol, szacują, że w 2020 roku linie lotnicze i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro na skutek zmniejszenia się liczby pasażerów – wskazuje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek jest sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącej przyszłości lotnisk regionalnych. Komitet jest unijnym ciałem doradczym, a przyjmowane przez niego opinie trafiają do unijnych instytucji, jako oficjalne stanowisko samorządów UE.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) KR marszałek zauważył, że opinia stanie się podstawą do tworzenia lepszego prawodawstwa w dziedzinie lotnictwa, ale też będzie rozwiązaniem na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoją dzisiaj regionalne porty lotnicze.

„Każde takie spotkanie pokazuje, jak ważna i wyczekiwana jest ta opinia. Chcemy pokazać wyzwania, o których wcześniej nie mówiono, ale także instytucje, które pracują na rzecz rozwiązania tych problemów” – mówił Ortyl.

Marszałek zwrócił uwagę na globalny kryzys branży lotniczej. „Organizacje biznesowe, takie jak Eurocontrol, szacują, że w 2020 roku linie lotnicze i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro na skutek zmniejszenia się liczby pasażerów, których było mniej o 1,7 miliarda. Tylko w Europie zwolnienia dotknęły aż 191 tysięcy osób bezpośrednio związanych z branżą lotniczą” – mówił marszałek, który podkreślał znaczenie portów lotniczych dla rozwoju gospodarki.

„Lotniska regionalne stanowią główny łącznik, wokół nich zlokalizowane są kluczowe branżowe marki z całego świata. Gdyby nie lotnisko, to zapewne nie byłoby ich w naszych regionach” – ocenił Ortyl.

Posłużył się przykładem portu lotniczego „Rzeszów-Jasionka” w woj. podkarpackim, który – według marszałka – jest liderem wśród lotnisk regionalnych w Polsce, obsługujących do jednego miliona pasażerów rocznie. Podkreślał, że rozwój lotniska w Jasionce nie tylko przyciągnął firmy handlowe i usługowe, ale także spowodował znaczący wzrost zainteresowania inwestorów terenami położonymi wokół samego lotniska.

Marszałek poruszył też kwestię lotnictwa w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Zdaniem Ortyla, konieczne jest zapewnienie w ramach polityki spójności środków europejskich na współfinansowanie w regionalnych portach lotniczych inwestycji wspierających bezpośrednio procesy dekarbonizacyjne oraz wpisujące się w model niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego.

W ocenie marszałka, kluczowe jest również alokowanie odpowiednich środków europejskich na rozwój infrastruktury służącej bezpieczeństwu operacji i ochronie, a także zastosowania innowacyjnych technologii oraz cyfryzacji wspierających lotniska w ich wkładzie w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu – zaznaczył.

Ekspertem pomagającym w tworzeniu opinii jest prezes spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Adam Hamryszczak, który mówił o potrzebach regionalnych portów lotniczych w okresie trwania pandemii, a tym samym zmniejszenia ich aktywności.

„Dla lotnisk regionalnych najważniejsze jest bieżące wsparcie, które może być udzielane przez poszczególne kraje w ramach pomocy publicznej i o to zabiegamy, żeby ta elastyczność dotycząca przyznawania pomocy publicznej była jak największa w tym czasie pandemii, ale też w okresie popandemicznym” – zaznaczył Hamryszczak.

„Myślę, że musimy bardzo mocno zabiegać o to, aby lotniska regionalne otrzymały możliwość finansowania niezbędnych inwestycji w zakresie bezpieczeństwa, ale też w kwestii ochrony środowiska. O przyszłości lotnisk, o ich rozwoju powinny decydować również kwestie związane z nowymi technologiami i zastosowaniem cyfryzacji, która powinna znaleźć możliwość finansowania w ramach nowej perspektywy unijnej” – dodał.

Pierwsza dyskusja i przyjęcie opinii „Przyszłość regionalnych portów lotniczych – wyzwania i możliwości” na posiedzeniu COTER ma nastąpić w drugiej połowie kwietnia, a przyjęcie jej na posiedzeniu plenarnym KR może odbyć się na przełomie czerwca i lipca.

Głównymi założeniami opinii są: podkreślenie znaczenia lotnisk regionalnych dla spójności terytorialnej UE, wyzwania w kontekście Zielonego Ładu oraz zapewnienie wsparcia finansowego lotnisk regionalnych w perspektywie na lata 2021-2027.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP