Jak wybrać laptop dla studenta?

0

Zdalna nauka wymaga przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Aby była jak najbardziej owocna, dobrze jest zainwestować w dobrej jakości komputer stacjonarny lub laptop. Jego poszczególne parametry powinny być dostosowane do kierunku studiów oraz naszych indywidualnych potrzeb.

  1. Jakie parametry powinien mieć laptop dla studenta?
  2. Jaki procesor będzie odpowiedni?
  3. Klawiatura w laptopie – czy ma znaczenie?

W poniższym artykule podpowiadamy, czym powinien się charakteryzować dobrej jakości laptop dla studenta oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując jego zakupu.

Jakie parametry powinien mieć laptop dla studenta?

Laptopy są powszechnie używanym sprzętem. Ich duży wybór może sprawić, że wybór tego odpowiedniego może stanowić niemałe wyzwanie, nawet dla osób, które posiadają pewną wiedzę w tym zakresie. Nieprawdą jest, że dobry laptop nie może być tani, gdyż w ofercie wielu sklepów znaleźć możemy sprzęt o całkiem dobrych parametrów za niewielką cenę.

Każdy ze studentów ma swoje własne potrzeby odnośnie do tego sprzętu. Dla jednych priorytetem może być pojemna i wytrzymała bateria, innym zaś zależeć będzie na dobrym procesorze lub karcie graficznej.

Wybierając odpowiedni laptop, musimy poniekąd dostosować jego parametry do wybranego kierunku studiów. Sprzęt, na którym ma pracować student informatyki, musi posiadać odpowiednie parametry do programowania, zaś dla osoby studiującej architekturę najważniejsza będzie karta graficzna. Studenci pedagogiki czy socjologii z pewnością zadowolą się mniej skomplikowanymi modelami, na których możliwe będzie napisanie pracy semestralnej, przygotowanie prezentacji lub prostego wykresu. Niemniej jednak ważne parametry, które powinniśmy brać pod uwagę to:

  • wydajny procesor,
  •  pojemna bateria,
  •  ekran o dobrej rozdzielczości,
  • karta graficzna,
  • dysk twardy SSD lub HDD.

Warto o nich pamiętać podczas dokonywania wyboru tego rodzaju sprzętu.

Jaki procesor będzie odpowiedni?

Decydując się na zakup tańszych laptopów, możemy spodziewać się procesorów, które nie są zbyt wydajne. Są to takie procesory jak: Intel Pentium, Intel Core M czy też Intel Atom. Nie są one polecane dla osób, które mają duże wymagania względem tego sprzętu, gdyż mogą okazać się zbyt słabe.

Dobrym zakupem może być laptop Acer, który posiada procesor Core i3 lub też Intel Core i5. Są one bardzo wydajne, dlatego też doskonale sprawdzą się nawet dla najbardziej wymagających studentów. Zapewniają one bezproblemowe działanie większości programów i aplikacji, szybkie działanie przeglądarki internetowej czy też posługiwanie się podstawowymi multimediami. Jeżeli w wolnych chwilach lubisz grać w gry wymagające wysokich parametrów, warto zakupić model o dobrej karcie graficznej.

Klawiatura w laptopie – czy ma znaczenie?

Kupując laptopa, rzadko kiedy zwracamy uwagę na klawiaturę. Wielu z nas myśli, że każda klawiatura jest tak sama, a jej wybór wcale nie jest ważny. Jak się okazuje, jest to błędne myślenie, a jego konsekwencje mogą być odczuwalne. Laptop jest narzędziem, przy którym większość studentów spędza długie godziny na pisaniu prac, przygotowywaniu notatek czy robieniu prezentacji. Ważne jest, by korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe. Ułatwić to może odpowiednia klawiatura, np. z wygodnym układem klawiszy, który sprawi, że pisanie będzie o wiele łatwiejsze. Niektórym studentom niezbędna może być podświetlana klawiatura, w którą wyposażony jest np. laptop Acer. Takie rozwiązanie może okazać się niezwykle pomocne, szczególnie podczas pracy w godzinach nocnych i wieczornych.