Prawo.pl: szkoła nie może wstrzymać wypłaty trzynastej pensji dla nauczycieli

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela, tzw. trzynastki, wynika z ustawy i dyrektor szkoły, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na poniesienie odpowiedzialności – przypomina serwis Prawo.pl. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl „trzynastka” to nie jest świadczenie uznaniowe, wynika z ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

„Dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastka, nie jest świadczeniem uznaniowym, nie zależy od woli, oceny czy planu finansowego pracodawcy” – mówi, cytowany przez Prawo.pl, radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym. „Szkoły publiczne zatrudniają pracowników w sferze budżetowej, w związku z czym zobowiązane są do wypłaty tego wynagrodzenia zgodnie z ustawą” – tłumaczy prawnik.

„Brak wypłaty tego wynagrodzenia może powodować odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, a także możliwość naliczania przez pracownika odsetek i dochodzenia wynagrodzenia na drodze sądowej” – dodaje Sokołowski.

Potwierdza to Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że dyrektor jest zobowiązany do wypłaty „trzynastki” jako pracodawca nauczyciela.

Więcej: https://www.prawo.pl/oswiata/trzynstki-nauczycieli-2021-roszczenie-skutki-rezygnacji,506674.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.