W tym tygodniu w PE: praworządność w Polsce, turystyka w UE i szczepionki

0

Prawo do aborcji i praworządność w Polsce, unijna strategia na rzecz turystyki i produkcja szczepionek przeciwko COVID-19 – m.in. tymi tematami zajmie się w tym tygodniu Parlament Europejski.

Prawo do aborcji i praworządność w Polsce

Komisje Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia będą dyskutować we wtorek o zagrożeniach dla prawa do aborcji oraz praworządności w Polsce podczas wysłuchania publicznego. Do udziału w debacie zostali zaproszeni: komisarz ds. równości Helena Dalli, przedstawiciele władz polskich, liderka polskiego Strajku Kobiet Marta Lempart, przewodnicząca Rady Rodziny przy polskim Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Dorota Bojemska.

Produkcja szczepionek przeciwko COVID-19

To, w jaki sposób zwiększyć wydolność produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 i ulepszyć ich dystrybucję, będzie tematem dyskusji podczas wysłuchania publicznego, organizowanego w czwartek przez Komisje Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Posłowie zaprosili do udziału w debacie prezesów firm produkujących szczepionki oraz Komisję Europejską.
 
Unijna strategia na rzecz turystyki

Również w czwartek Komisja Transportu i Turystyki zaproponuje rozwiązania, mające pomóc unijnemu sektorowi turystyki, zatrudniającemu 22,6 mln osób (9,5 proc. unijnego PKB), z których 6 mln jest obecnie zagrożonych utratą pracy. Europosłowie prawdopodobnie wystosują propozycję planu działania, współistniejącego z narodowymi rozwiązaniami, który obejmowałby kwestie m.in. „paszportu szczepień”, kryteriów dla podróżujących wewnątrz UE, formularzy obserwacji i testów przy wyjeździe w celu uniknięcia kwarantanny oraz portalu „Re-open EU”, który byłby na bieżąco aktualizowany.
 
Rozszerzenie UE: Kosowo i Serbia

Dwa odrębne raporty Komisji Spraw Zagranicznych pozwolą ocenić w czwartek reformy przeprowadzone przez Serbię i Kosowo w celu dołączenia do UE. Główne kwestie poruszane w raportach to demokracja, praworządność, wolność słowa i niezależność mediów, walka z korupcją i zorganizowaną przestępczością oraz normalizacja stosunków między Serbią a Kosowem.
 
kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj