Nadbereżny: obficie korzystaliśmy ze środków unijnych, które pobudzają naszą lokalną gospodarkę

0

Bardzo obficie korzystaliśmy ze środków unijnych, które pobudzają naszą lokalną gospodarkę; wykorzystaliśmy każdą szansę, aby pozyskać fundusze UE – podkreśla prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Rozpoczynamy cykl reportaży, w których pokażemy, jak polskie miasta i gminy zmieniają się dzięki funduszom unijnym.

Jak wynika z danych GUS, wartość podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych ze środków perspektywy UE 2014-2020 wyniosła w Stalowej Woli 679,2 mln zł, co plasuje miasto na 57. pozycji w kraju na 2477 gmin. Dane te dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie miasta, w tym również inwestycji samorządowych.

Jak podkreśla w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP prezydent Stalowej Woli, miasto wykorzystało każdą swoją szansę, aby pozyskać środki europejskie, które służą zmianie jakościowej życia mieszkańców.

„To czas, w którym bardzo obficie korzystaliśmy ze środków, które pobudzały naszą lokalną gospodarkę. Wsparcie objęło miejsca, w którym się znajdujemy: inkubator technologiczny, strefę ekonomiczną, a także nowe drogi, nowe rozwiązania komunikacyjne, ale również miejsca ekologiczne, rekreacyjne, jak Błonia nad Sanem, i to co jest naszą lokalną perełką, a więc kulturę stalowowolską, która kwitnie dzięki środkom europejskim” – wylicza Nadbereżny.

Dyrektor Domu Kultury w Stalowej Woli Marek Gruchota wskazuje, że w ubiegłym roku mimo pandemii w MDK przeprowadzono 14 projektów.

„Powołaliśmy do życia i wyposażyliśmy w wspaniały sposób pracownię intermedialną, gdzie wyposażyliśmy się w urządzenia i kadrę, która jest zdolna do streamingu, do pracy online, do przygotowywania materiałów wideo na wysokim poziomie i dzięki temu mogliśmy zrealizować szereg projektów online, w formie hybrydowej, czyli wnętrze i plener” – zauważa Gruchota.

Jak dodaje, w ten sposób MDK zorganizował np. ogólnopolski Festiwal Tyrmanda, festiwal teatralny RELACJE; przywrócił też po 40 latach festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu.  

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj podkreśla, że fundusze unijne pomogły miastu zainwestować w infrastrukturę drogową w strefie ekonomicznej, dzięki czemu mogą się rozwijać przedsiębiorcy.

„To bardzo przyciąga ich tu, do Stalowej Woli, do strefy ekonomicznej, która dynamicznie się rozwija właśnie dzięki tym środkom, bo infrastruktura jest podstawą. Dojazdy, drogi, przepusty, teraz robimy łącznik do obwodnicy, co jeszcze bardziej skróci ten czas dojazdu. To wszystko dzięki funduszom unijnym” – zaznacza Sobieraj.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zwraca uwagę na projekt związany z elektromobilnością, czyli z autobusami elektrycznymi, które kursują po drogach Stalowej Woli.  

„Pojazdy wspierają czyste środowisko w mieście, co zawsze jest wyzwaniem, bo ruch kołowy, także ruch pasażerski, generuje duże poziomy zanieczyszczeń” – podkreśla marszałek.

Prezydent Stalowej Woli mówiąc o planach na rozpoczynającą się w tym roku nową perspektywę unijną, podkreśla, że miasto przede wszystkim chce umacniać się jako ośrodek dynamicznego wzrostu gospodarczego poprzez korzystanie ze środków na innowacje, nowe technologie, ale również na infrastrukturę, która będzie poprawiać codzienny komfort życia mieszkańców.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim. Z naszą kamerą odwiedzimy różne miejsca w Polsce. Po wizycie na Podkarpaciu, planujemy udać się do województwa zachodniopomorskiego, by pokazać inwestycje unijne w tamtejszych miejscowościach. Jak wynika z danych GUS, projekty w ramach polityki spójności realizowano dotąd we wszystkich 2477 gminach w Polsce.

kic/


Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP