Biżuteria z hematytu – jak wygląda i jak o nią dbać?

0

Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywa ekologiczny i zrównoważony tryb życia, zgodny z troską o środowisko naturalne. Co za tym idzie, również biżuteria wykonana z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia elementów ma ogromne grono zwolenników. Taka biżuteria jest tym bardziej wartościowa, jeśli jest wykonana ręcznie, z dbałością o najmniejsze detale. Wśród naturalnej biżuterii z duszą na szczególną uwagę zasługuje biżuteria z hematytu. Zastanawiasz się, co to jest hematyt? A może jak dbać o koraliki z hematytu i do czego najlepiej będą pasować? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego niezwykłego minerału i wykonanej z niego pięknej biżuterii. Zapoznaj się z nimi, a biżuteria z hematytu nie będzie miała przed Tobą tajemnic!

1. Hematyt – co to jest?

2. Biżuteria z hematytu – czy się charakteryzuje?

3. Koraliki z hematytu – właściwości

4. Biżuteria z hematytu – jak o nią dbać?

5. Na jakie okazje pasuje biżuteria z hematytu?

Hematyt – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest hematyt? Jego nazwa brzmi nieco obco, ale już wyjaśniamy. Hematyt jest skrystalizowanym minerałem, a jego głównym składnikiem jest tlenek żelaza. Ze względu na przypisywane mu właściwości lecznicze, a także barwę, jaką może przybrać w naturalnych warunkach, nazywany jest krwistym lub krwawym kamieniem. Z tlenku żelaza pozyskiwany jest barwnik do czerwonej farby. Barwa hematytu jest uzależniona od stopnia rozdrobnienia, krystalizacji i wypolerowania. Kamień hematytowy może być intensywnie czerwony, pomarańczowy, ale także metalicznie stalowy lub lustrzano-srebrny. Jedno pozostaje niezmienne – zawsze jest nieprzeźroczysty. Hematyt jest powszechnie używany w zdobnictwie (jako źródło naturalnego, czerwonego pigmentu), jubilerstwie (ze względu na wyjątkowy, wysoki połysk), a także ma wiele zastosowań alternatywnych, związanych z przypisywanymi mu leczniczymi i ochronnymi właściwościami. 

Biżuteria z hematytu – czy się charakteryzuje?

Biżuteria z hematytu jest elegancka i luksusowa, a do tego wygląda bardzo nietuzinkowo. Hematyt wyróżnia się wysokim połyskiem i głęboką, intensywnie nasyconą barwą. Koraliki z hematytu charakteryzują się bardzo zróżnicowanym kształtem, od popularnych, klasycznych kulek w różnych wielkościach, przez oponki do bransoletek, łezki do kolczyków, aż do płaskich kaboszonów. Biżuteria z hematytu może przybierać rozmaitą barwę, zwykle metaliczną, dzięki barwieniu za pomocą elektroforezy. Koraliki z hematytu można spotkać w pełnej palecie barw, w odcieniach od jasnego srebra do ciemnej purpury, grafitu, a także czerni. 

Koraliki z hematytu – właściwości

Zastanawiasz się, jakie właściwości mają koraliki z hematytu? Są one bardzo liczne. Hematyt nazywany jest kamieniem wojowników. Już od czasów starożytnych wykonywano z niego ochronne amulety. Amulety poza swoją podstawową funkcją sprawowania pieczy nad noszącą je osobą, miały zapewniać spokój, opanowanie, równowagę, a także dodawać odwagi. Biżuteria z hematytu wpływa także na dobre samopoczucie oraz poczucie zadowolenia i dobrostanu, a także przyciąganie pomyślności. Koraliki z hematytu wyróżniają się jeszcze innymi, niezwykłymi właściwościami, związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego: uważa się, że zwiększają wchłanianie żelaza, a także przyspieszają wytwarzanie czerwonych krwinek i przywracają równowagę krążenia. Dlatego polecane są dla osób zmagających się z anemią. Ale to nie koniec pozytywnego wpływu biżuterii z hematytu na organizm człowieka. Zdrowotne właściwości hematytu obejmują także poprawę komfortu nocnego wypoczynku i pomoc w walce z bezsennością, przeciwdziałanie nadciśnieniu, a także dobroczynny wpływ na pęcherz i kręgosłup. Dla kobiet istotny jest fakt, że koraliki z hematytu łagodzą dolegliwości związane z comiesięcznym krwawieniem menstruacyjnym. 

Biżuteria z hematytu – jak o nią dbać?

Jak dbać o biżuterię z hematytu? W jej pielęgnacji lepiej unikać kontaktu z wodą. Oznacza to także, że żeby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, lepiej się w niej nie kąpać. Do usuwania ewentualnych zabrudzeń najlepiej użyć miękkiej ściereczki i oczyścić koraliki na sucho. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, można lekko zwilżyć szmatkę, a następnie dokładnie osuszyć biżuterię. Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o energetyczne właściwości hematytu, przechowuj go w sąsiedztwie górskiego kryształu, ale nie w obecności innych kamieni. 

Na jakie okazje pasuje biżuteria z hematytu?

Hematyt jest kamieniem, który daje w jubilerstwie ogromne możliwości. Z tego względu bez trudu wybierzesz biżuterię zarówno idealną do noszenia na co dzień, jak i spektakularną, na specjalne okazje. Biżuteria z hematytu będzie pasowała do wielu różnych stylizacji. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości, koraliki z hematytu świetnie sprawdzą się jako wręczany z dobrą intencją podarunek dla bliskiej osoby, stanowiący formę amuletu. Kiedy poznasz ten niezwykły kamień i jego wyjątkowe cechy, z pewnością będziesz chciała nosić biżuterię z hematytu codziennie. Poza tymi właściwości jest ona też atrakcyjna wizualnie. Dzięki temu doda Ci elegancji, pewności siebie i poczucia wyjątkowości.