Płyty z wytwórni Asfalt Records – subiektywny wybór

0

Asfalt Records to polska wytwórnia muzyczna, która zajmuje się w szeroko pojętą muzyką rap. Powstała z inicjatywy Marcina Grabskiego w 1989 roku w Warszawie. Wytwórnia uczestniczyła w promowaniu i wprowadzaniu na polski rynek muzyczny wielu utalentowanych raperów, m.in. O.S.T.R., Taco Hemingway, Fisz Emade, Łona i Webber, Rasmentalism, Sarius, Adi Nowak i wielu innych. Jakie płyty z bogatego katalogu wytwórni warto znać? Poniżej subiektywny wybór.

Wytwórnia Asfalt Records była pierwszą wytwórnią, która wydała pierwszą rapową płytę winylową w Polsce. Jedną z najważniejszych postaci w Asfalt Records jest niewątpliwe O.S.T.R, który jest z wytwórnią niemalże od początku – raper dał Asfalt Records pierwszą złotą płytę w historii – był to album z kwietnia 2007 roku „HollyŁodź”. Poniżej opisane zostały ważne płyty na koncie wytwórni, zarówno starsze wydania, jak i najnowsze krążki.

Taco Hemingway – „Pocztówka z WWA, Lato ’19”

„POCZTÓWKA Z WWA, LATO ’19” najnowszy album rapera, który jest wakacyjną pocztówką nadaną do wszystkich fanów rapera. Oficjalna premiera płyty zapowiedziana była na 9 sierpnia 2019 roku, jednak już 23 lipca cały album pojawił się darmo w sieci – tak jak poprzednie wydawnictwo. Bezpłatne wersje przedpremierowe albumów to szczególny znak Taco. Jak sam raper mówi: „Wraz z wydaniem “Trójkąta warszawskiego” obiecałem więc sobie, że – celem spłacenia długu – moje albumy zawsze trafiać będą do Internetu za darmo.” A był to dług wobec muzyki i wspomnień gdzie Taco często nabywał pirackie wersje płyt artystów. Najnowszy album to kolejne wydawnictwo, które mamy okazję odsłuchać w środku lata – „Okazało się jednak, że jestem uzależniony od wydawania nowego materiału w lato. Cóż począć. I tak właśnie powstała “Pocztówka”. Po roku 2018, erze silnego skupiania się na sobie (“SOMA” + “Café Belga” + “Flagey”), czas wymienić lustro na teleskop i wrócić do obserwowania miasta i społeczeństwa.” Album ten faktycznie jest muzyczną pocztówką w lekkim i chillowym klimacie. Lekkie teksty okraszone przyjemnymi dźwiękami to kartka od Taco dla słuchaczy.

Fisz – „Polepione Dźwięki”

Jeden z pierwszych głośnych albumów wydanych przez Asfalt Records, który odbił się szerokim echem na całym rynku muzycznym w Polsce. Album „Polepione dźwięki” otrzymał dwie nominacje do Fryderyka 2000. Świetne teksty, wspaniałe dźwięki pokazały kunszt z jakim Fisz tworzy swoje albumy. Świetne storytellingi, doskonałe rymy, doskonałe tempo, całość to świetna historia i jedna z najlepszych płyt w historii Asfalt Records.

O.S.T.R. – „Jazz w wolnych chwilach”

Zdaniem wielu osób jest to najlepsza płyta w dorobku O.S.T.R.’a – kultowego już rapera pochodzącego z łódzkich Bałut. Po ukazaniu się tego albumu raper zasłynął na polskim rynku muzycznym już nie tylko jako raper, ale przede wszystkim jako artysta. Prawie trzy godziny rapu na najwyższym poziomie. Przemyślane wersy, genialnie dobrane rymy, a to wszystko oprawione w jazzową nutę. Całość prezentuje się świetnie nawet po tylu latach. Ponadto na tym albumie możemy uświadczyć doskonale dobranych skreczy (dzięki świetnej pracy czterech didżejów: Kostka, Romka, Haema i Funktiona).

Rasmentalism – Za młodzi na Heroda

Album, który przyczynił się do zawarcia rozejmu między zwolennikami oldschool’owego podejścia do hip-hopu a wyznawcami newschoolu. Klasyczne beaty w połączeniu ze sporą dawką nowoczesnych dźwięków od Menta tworzy piękną syntezę dwóch gatunków rapu. Wersy, które tworzy Ras są ponadczasowe i trafiają tam, gdzie rap trafiać powinien! Płyta Rasmentalism zapisała się na kartach historii jako jeden z wielu muzycznych sukcesów wytwórni Asfalt Recrods. Te, jak i wiele innych płytmożna znaleźć w katalogu Asfalt Records w sklepie Preorder.pl – sklepie hip-hopowym nr 1 w Polsce.