Do czego wykorzystuje się sznurek lniany?

0

Choć aktualnie sznurki jutowe lub lniane nie są już tak popularne jak kiedyś, chyba każdy z nas może przypomnieć sobie jego zapomniany kłębek w domach naszych babć. Jego wykorzystywanie było wszechstronne i niejednokrotnie przydawał się w wielu różnych pracach. Trudno było wyobrazić sobie, aby nie było go w domu. Na szczęście coraz częściej wracamy do metod i rozwiązań sprawdzonych przez nasze babcie i prababcie, dlatego również sznurek lniany wraca do łask. Szczególnie że jego koszt jest niewielki, a charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz trwałością. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako zabezpieczenie na przykład paczki, ale z powodzeniem z jego wykorzystaniem zrobimy niejedną domową ozdobę. Czego jeszcze nie wiemy o sznurku lnianym?

Jakie są rodzaje sznurków? 

Duża część z nas sznurek jutowy będzie potrafiła rozpoznać na przysłowiowy pierwszy rzut oka. Jego cechą charakterystyczną zdecydowanie jest kolor oraz bardzo specyficzny zapach. Zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników wszelkich ekologicznych rozwiązań, ponieważ nie zawiera syntetycznych dodatków. Co ważne sznurek jutowy jest również w pełni biodegradowalny. Ta informacja w połączeniu z jego ziemnym, naturalnym kolorem może zachęcić nas do stworzenia wielu ciekawych ozdób do naszego domu. 

Innym sznurkiem, który jest bardzo charakterystyczny, jest właśnie sznurek lniany. Możemy zakupić go w wersji o grubym lub cienkim splocie. Jego kolor możemy określić jako ecru, jest miękki w dotyku, ale jednocześnie cechuje się dużą wytrzymałością. Jest uwielbiany przez producentów zabawek dla psów lub papug. Chętnie stosują go oni w swoich wyrobach i produktach. Co ważne sznurek lniany nie jest toksyczny, dlatego tak samo jak sznur jutowy z powodzeniem może posłużyć nam jako jeden z elementów rękodzieła. 

Sznurek lniany, czy jutowy – co wybrać? 

Pomimo tego, że oba typy sznurków różnią się od siebie wyglądem, oba są bardzo wytrzymałe, a możliwości ich zastosowań ogranicza tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia. Do wyboru mamy różne grubości splotu, które świetnie sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Inną grubość powinniśmy wybrać, chcąc zapakować paczkę, a inną pragnąć, ozdobić doniczkę, czy wykonać gryzak dla naszego psa. Dlatego tak naprawdę wybór powinniśmy dostosować do tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Jednak to sznurek lniany charakteryzuje się miękkością, której nie zapewni nam sznurek jutowy. 

Naturalne sznurki lniane 

Coraz częściej znajdujemy prawdziwie szerokie zastosowanie dla sznurka lnianego. Jest on równie często wykorzystywany do zawiązywania prezentów, czy zabezpieczenia paczek, co do bardziej kreatywnych rzeczy. Świetnie sprawdzi się jako obszycie poduszek. Pojawił się również trend wykorzystywania sznurka lnianego w biżuterii. Z powodzeniem sprawdzi się on także jako element dekoracji domowych. Co ważne, sznurek lniany zastosowanie znajdzie również w ogrodzie i w prowadzonych tam pracach. Wszystko dzięki jego bardzo dużej wytrzymałości oraz co może wydawać się niewiarygodne, dużej odporności na zabrudzenia. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że prace w ogrodzie nie należą do najczystszych, a sznurek lniany łatwo w czystości utrzymać. Dodatkowo cechuje się on niezwykle wysoką wytrzymałością, na procesy, które polegają na rozciąganiu go oraz ścieraniu. W sklepach znaleźć możemy sznurki lniane w naprawdę szerokiej palecie braw dlatego każdy miłośnik kolorów z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dopasowanie go kolorystycznie do czynności, którą wykonujemy, nie powinno stanowić dla nas wyzwania i przynosić trudności. Najczęściej sznurki lniane wykorzystywane są w procesie pakowania prezentów. Ma on bowiem walory estetyczne, a na dodatek jest wytrzymały. Pozwala więc to nie tylko zabezpieczyć zawartość prezentu lub paczki, ale również nadać mu elegancji. 

Wykorzystanie sznurka lnianego w rękodziele 

Aktualne trendy sprawiają, że coraz częściej w rękodziele widzimy wykorzystanie sznurków jutowych oraz lnianych. Ponieważ w ich stosowaniu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, nic dziwnego, że wykorzystuje je się na wiele niecodziennych sposobów. Dodatkowo jest to produkt stosunkowo tani, a także bardzo łatwo dostępny. Z łatwością pozwala wykorzystać się jednakowo w ozdobach do salonu, czy pokoju dziecięcego. Co ważne, za jego pomocą da się wykonać nawet meble wypoczynkowe. Grubo pleciony sznurek z powodzeniem sprawdzi się przy wykonaniu wygodnej pufy. Śmiałkowie stosują sznurek lniany także w przypadku foteli i sof. 

Również okres świąteczny sprzyja wykorzystywaniu sznurka lnianego. Z powodzeniem sprawdzi się on podczas przygotowywania ozdób świątecznych. W towarzystwie kleju na gorąco w kilka chwil zmieni się w minimalistyczną choinę. Coraz popularniejsza stają się również makramy, czyli specyficzne ozdoby ścienne wykonywane ze sznurka lnianego lub bawełnianego i wiązane w rozmaite wzory. Wykorzystywanie sznurka lnianego to prawdziwie tani i efektowny sposób na ozdobienie domu. Dodatkowo mnogość jego zastosowań sprawia, że każdy z nas powinien mieć go w swojej szufladzie.

Sznurek lniany cena 

W najkorzystniejszych cenach sznurek lniany oraz jutowy znajdziemy w hurtowniach sznurków w naszej okolicy. Innym miejscem, w którym z powodzeniem zakupimy sznurek lniany, w zadowalającej cenie będą sklepy specjalizujące się w dostarczaniu opakowań i akcesoriów do przygotowywania i ozdabiania paczek i prezentów. Podczas wyboru pamiętajmy jednak, że najważniejsze, aby dobrać sznur odpowiednio pod kątem grubości. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt cienki lub gruby sznur może nie spełniać naszych oczekiwań. Sznurek lniany to koszt od kilku do kilkunastu złotych zazwyczaj za sto metrów. Jednak ceny mogą różnić się w zależności od producenta oraz grubości, jaka nas interesuje. Nie jest to więc duży koszt, a z powodzeniem możemy stosować go na wiele różnych sposób. Warto zawsze mieć go w swoim domu nie tylko podczas prac nad ozdobami domowymi, ale również przyda nam się w pakowaniu prezentów lub paczek, prac ogrodniczych i zabezpieczaniu naszych roślin, a także w pracach kuchennych.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Sznurki Bawełniane, który posiada szeroki wybór sznurków lnianych oraz jutowych.