Przyczyny powstawania zaskórników i innych zmian trądzikowych

0

Choć zaskórniki pojawiają się u wielu osób, w tym także tych, którzy nie są posiadaczami typowej cery z niedoskonałościami, to jednak nie da się ukryć, że bardzo często są one podstawowym symptomem trądziku pospolitego. Dość łatwo je zauważyć, w szczególności na czole, nosie czy na policzkach, przez co mogą rzucać się w oczy i powodować kompleksy. Co sprawia, że powstają zaskórniki i inne wypryski?

Skąd się biorą zaskórniki?

Nawet najlepszy krem na trądzik może nam nie pomóc w walce z pryszczami, jeśli nie poznamy ich genezy. To właśnie wskazanie winowajcy umożliwia dobranie najlepszego sposobu terapii i faktyczne wyeliminowanie problemu. Niestety walka z niedoskonałościami może wymagać porady dermatologa, ponieważ za ich pojawienie się mogą odpowiadać różne czynniki.

Jeśli na naszej twarzy namnożyły się zaskórniki, to przyczyny mogą być bezpośrednie lub pośrednie. Do bezpośrednich zaliczamy:

  • nadmierną produkcję sebum – dzieje się tak, kiedy skóra jest zbytnio wysuszona, dlatego też wytwarza naturalne nawilżenie, czyli łój, by chronić się przed zanieczyszczeniami;
  • nieprawidłowe usuwanie martwego naskórka – zalega on wówczas na powierzchni, co prowadzi do zatykania gruczołów łojowych;
  • rogowacenie komórek skóry – może to prowadzić do stanów zapalnych, a w efekcie do wyprysków.

Dodatkowo istnieją jeszcze pośrednie czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • nieprawidłowa pielęgnacja, np. zbyt mocne oczyszczanie;
  • cera naturalnie tłusta lub mieszana;
  • nieprawidłowa dieta, szczególnie w połączeniu z używkami.

Skuteczne sposoby na zaskórniki

Jeśli chcemy pozbyć się zaskórników, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowej zasady: w żadnym wypadku nie należy wyciskać krostek czy grudek. W ten sposób możemy doprowadzić do powstania uciążliwego stanu zapalnego, który może się przerodzić nawet w ropne torbiele. Koniecznie trzeba też unikać dotykania twarzy nieumytymi rękami, ponieważ wówczas przyczyniamy się do roznoszenia bakterii.

Podstawową formą walki z zaskórnikami jest oczywiście stosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jej podstawą jest krem na trądzik, który powinien wyciszyć stany zapalne i wspomóc naturalną regenerację skóry. Żeby krem na trądzik rzeczywiście był skuteczny, musi mieć właściwości nawilżające, co zapobiegnie nadprodukcji sebum. Dodatkowo powinien szybko się wchłaniać i nie obciążać nadmiernie cery.

Osoby z niedoskonałościami często sięgają również po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Najchętniej wybierana jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne oczyszczanie, a także jonoforeza, która wykorzystuje prąd galwaniczny.

Dodatkowo, w przypadku wyjątkowo uporczywych zmian skórnych, warto umówić się na wizytę u sprawdzonego dermatologa. Profesjonalna ocena stanu naszej skóry pozwoli nam nie tylko ustalić przyczynę wyprysków, ale też wybrać najskuteczniejszą metodę ich redukowania. Przykładowo może nam zostać zaproponowana terapia z użyciem retinoidów, które złuszczają naskórek i jednocześnie niwelują przebarwienia.

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.