Jak długo trwa leczenie skręconej kostki?

0

Potocznie skręceniem kostki nazywamy uszkodzenie więzadła strzałkowo-skokowego przedniego lub więzadła strzałkowo-piętowego. Jest to często spotykany uraz, którego łatwo się nabawić biegnąc po nierównej powierzchni, wykonując skoki podczas zajęć fitness czy niefortunnie stawiając stopę. Konsekwencje urazu mogą być różne od konieczności odpoczynku na kilku dni aż po operację I unieruchomienie nogi na dwa miesiące. Skręcenie kostki to jeden z głównych problemów, z którymi udajemy się do ortopedy. Odpowiednio dobrane leczenie i fizjoterapia mogą nam pomóc w szybkim powrocie do pełni zdrowia.

Jak dochodzi do skręcenia kostki?

Do uszkodzenia więzadeł dochodzi podczas nadmiernego skręcenia stopy na bok lub w wyniku zbyt dużego obciążenia opartej na krawędzi stopy, gdy przekroczony zostaje naturalny zakres ruchu. Sporty kontaktowe i chodzenie w butach na wysokich obcasach sprzyjają tej kontuzji, jednak możemy się jej nabawić również podczas tak banalnych czynności jak bieganie po nierównej powierzchni, upadek z krawężnika czy wyjątkowo niefortunne postawienie stopy. Podczas skręcenia kostki mamy do czynienia z naciągnięciem, naderwaniem bądź zerwaniem więzadła lub uszkodzeniem torebki skokowej.

Stopnie urazu

Skręcenie kostki klasyfikuje się jako lekki uraz, jednak w rzeczywistości wszystko zależy od stopnia urazu. Od rodzaju uszkodzenia zależy też jak szybko pacjent może wrócić do pełni formy. W szybkim powrocie do zdrowia pomaga również fizjoterapia. Przy stwierdzeniu kontuzji należy wykonać RTG, żeby wykluczyć ewentualne złamanie. Wyróżnia się 3 stopnie skręcenia kostki:

1 stopień

Przy skręceniu pierwszego stopnia mamy do czynienia z lekkim bólem spowodowanym niewielkim naciągnięciem więzadeł i torebki stawowej. Obrzęk szybko ustępuje i nie dochodzi do powstania krwiaka. Staw skokowy pozostaje stabilny. Skręcenie pierwszego stopnia nie wymaga interwencji ortopedy. Pacjent powinien ograniczyć ruch, usztywnić kostkę bandażem lub opaską elastyczną i przykładać zimne kompresy. Zawsze warto jednak wybrać się do fizjoterapeuty, żeby profesjonalnym okiem ocenił na ile poważne jest skręcenie.

2 stopień

Przy skręceniu kostki 2 stopnia zalecana jest konsultacja fizjoterapeuty. Dochodzi do częściowego przerwania więzadeł i torebki. Kontuzji towarzyszy silny obrzęk oraz krwiak. Staw skokowy może być niestabilny. Stosuje się żele o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. W celu unieruchomienia stopy zakłada się stabilizator, który nie pozwala stopie wyginać się na boki. Lekarz może również zalecić zastrzyki z heparyną, jeżeli ból jest silny i ogranicza możliwość poruszania się stopy. Zastrzyki mają działanie przeciwzakrzepowe.

3 stopień

Przy skręceniu kostki 3 stopnia konieczna jest wizyta u ortopedy. Dochodzi do zerwania więzadeł i torebki, największy ból odczuwa się przy chodzeniu. Występuje silny obrzęk I krwiak, staw jest niestabilny, może być nawet konieczne poruszanie się o kulach. W tym przypadku stosuje się opatrunek gipsowy, który pacjent nosi przez okres 2 -3 tygodni, a następnie zakłada stabilizator na kolejne 3 tygodnie. W niektórych przypadkach od razu zakłada się stabilizator. W najpoważniejszych przypadkach konieczna jest operacja I rekonstrukcja więzadeł. Po operacji stosuję się gips przez okres 6 tygodni.

Skręcenie kostki a fizjoterapia

Fizjoterapia zdecydowanie pomaga w szybkim powrocie do formy. Bez asysty fizjoterapeuty istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli nawet skręcenie się zaleczy, zakres ruchu i stabilność stawu skokowego się znacznie pogorszą, a wtedy ta część ciała będzie w większym stopniu podatna na kontuzje. W procesie fizjoterapii stosuje się m.in. krioterapię, magnetoterapię, sonoterapię, odpowiednie kąpiele I ćwiczenia rehabilitacyjne.

Artykuł przygotowany dzięki Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie.