Atopowe zapalenie skóry u dzieci – wskazówki dla rodziców

0

Chociaż atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną, to jednak jej przewlekłość oraz nawrotowość mogą niezwykle utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego też ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą na zmniejszenie problemu i zredukowanie najbardziej uporczywych objawów. Reagować powinni również rodzice, których dzieci zmagają się z symptomami AZS. Co zrobić, by zadbać o pociechę?

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Chociaż typowe objawy AZS występują u każdego chorującego – są to przede wszystkim świąd, zaczerwienienie oraz szorstka, sucha skóra – to jednak przebieg atopowego zapalenia skóry u dzieci może się nieco różnić w zależności od wieku. U większości najmłodszych pacjentów pierwsze symptomy występują przed ukończeniem 1. roku życia, często są zauważalne już w pierwszych sześciu miesiącach. 

Co ważne, choroba częściej dotyczy dziewczynek, jednak to u chłopców zazwyczaj przybiera ostrzejszą postać. Zmiany skórne mogą być ulokowane na różnych częściach ciała:

  • objawy AZS u niemowląt i dzieci do 2. roku życia są zlokalizowane głównie na twarzy, często także na owłosionej skórze głowy. Oprócz swędzenia i nadmiernego wysuszenia pojawiają się grudki i pęcherzyki;
  • atopowe zapalenie skóry u dzieci między 3. a 12. rokiem życia jest najbardziej widoczne na zgięciach łokci i kolan, a do tego na wierzchniej stronie dłoni i stóp. Poza grudkami i pęcherzykami może dojść do znacznego zgrubienia oraz łuszczenia się naskórka, niejednokrotnie możemy też dostrzec ogniska rumieniowe;
  • AZS u nastolatków objawia się w podobny sposób, jednak może dotyczyć większych partii skóry na całym ciele.

Co robić w przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci?

Natychmiast po wykryciu niepokojących objawów u naszej pociechy powinniśmy się zgłosić do lekarza. To on będzie mógł ocenić symptomy i na podstawie szczegółowego wywiadu ustalić, czy rzeczywiście nasze dziecko choruje na AZS. Atopowe zapalenie skóry u dzieci, podobnie jak i u dorosłych, nie może być leczone na własną rękę. Potrzebne są tutaj fachowe wskazówki, które pozwolą na złagodzenie dolegliwości.

Lekarz może doradzić zażywanie leków przeciwhistaminowych i przeciwzapalnych – w skrajnych przypadkach konieczna jest również antybiotykoterapia. Po stronie rodziców zaś stoi zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków i zakup kosmetyków do pielęgnacji, które powinny mieć przede wszystkim działanie natłuszczające. Należy wybierać produkty o właściwościach nawilżających, które redukują świąd – mowa tutaj zarówno o kremach i balsamach, jak i o preparatach myjących. Co niezwykle istotne: po kąpieli skóry nie należy pocierać ręcznikiem, tylko delikatnie ją osuszać, przykładając materiał do ciała.

Dodatkowo w domu warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę, co pozwoli na utrzymanie nawodnienia skóry. Nie bez znaczenia jest również to, z czego wykonane są ubrania: należy unikać wełny i syntetycznych, szorstkich tkanin. Do prania zaś trzeba używać łagodnych specyfików, które ograniczą ryzyko podrażnień do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj