Wykończenie mieszkania – co musisz o nim wiedzieć?

0

Zakup mieszkania to zawsze poważne wyzwanie. Zwłaszcza że często przeznaczamy na to oszczędności swojego życia lub posiłkujemy się kredytem w banku. Jeśli to nowy, dopiero wzniesiony lokal, najczęściej jest w stanie deweloperskim. Później trzeba go jeszcze wykończyć, co też nie musi być tanie. Jak zrobić to właściwie i możliwie jak najtaniej?

Jak wykończone są mieszkania w stanie deweloperskim?

Mieszkania deweloperskie to między innymi wszystkie media (instalacja elektryczna z gniazdami, łącznikami i domofonem; instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami; instalacja wodno-kanalizacyjna; instalacja wentylacyjna). Dodatkowo takie lokale mieszkalne mają wykonaną wylewkę podłogową i ściany pokryte białą farbą, a niekiedy nawet płytki lub panele. Oczywiście nie brakuje też okien i drzwi.

Powyższy zestaw, pomijając panele i płytki, to standard, o czym przekonaliśmy się, oglądając nowe mieszkania w Radomsku. Jednak dokładny opis stanu deweloperskiego zawsze trzeba sprawdzić w umowie. Z reguły możemy liczyć na więcej, kiedy deweloper oferuje tzw. biały montaż, przez co rozumiemy instalację elementów łazienki i kuchni (np. bateria łazienkowa, bateria kuchenna, zlewozmywak, umywalka, brodzik, wanna, kabina prysznicowa, armatura sanitarna, WC, bidet).

Ważne, aby na etapie odbierania mieszkania przyjrzeć się użytym materiałom i jakości wykończenia. Z reguły nie ma z tym problemu. Jeśli deweloper wykańcza lokal, udziela rękojmi lub gwarancji. Jej okres może być różny (np. trzyletnia rękojmia od daty odbioru budynku, rękojmia na 5 lat, roczna gwarancja na wykończenie mieszkania itp.). Ważne, że deweloper dogląda wówczas postępu i jakości pracy, gdyż jest to w jego interesie. Wszelkie usterki powstałe w okresie gwarancyjnym usuwa bowiem na swój koszt.

Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera?

Mieszkanie oddawane w stanie deweloperskim ma za sobą wiele wykonanych prac. Niestety, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Jako że większość nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu aranżacji i wykończenia, a w drodze szukania oszczędności rezygnuje z usług specjalistów, na tym etapie nie trudno o błędy.

Już na etapie projektowania warto skorzystać z usług architektów wnętrz. To ważne zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, które często nie są przestronne i liczymy się w nich z każdym wolnym metrem przestrzeni. Źle zaprojektowane stracą na komforcie. Koncepcyjny projekt wnętrza to wydatek do 100 zł za mkw. Dwukrotnie więcej możemy zapłacić za projekt kompleksowy.

Mamy wówczas pewność, że wnętrze będzie ergonomiczne, komfortowe i spójne. Projektant wnętrz w zakładanym budżecie dobierze właściwe kolory ścian, meble i dodatki. Pomoże też w wyborze dobrej jakości materiałów wykończeniowych, a nawet dopilnuje fachowców, którzy będą pracować przy wykańczaniu wnętrza. Mimo, że wielu wydaje się, że to niepotrzebna strata pieniędzy, trzeba pamiętać, że zakup mieszkania jest inwestycją na długie lata. Samodzielne wykończenie mieszkania to wciąż spore ryzyko, zwłaszcza jeśli robimy to bez wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo należy policzyć potrzebne na to roboczogodziny. Często w ogólnym rozliczeniu takie prace wykonywane osobiście wcale nie muszą być najlepszą, a w dłuższej perspektywie czasu również najtańszą opcją.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl