
W ostatnim czasie sporo uwagi poświęca się powikłaniom leczenia kanałowego zębów. Informacje o domniemanej szkodliwości takiego leczenia dla całego organizmu człowieka rozprzestrzeniane są na stronach internetowych, forach i mediach społecznościowych. Nie zawsze są to rzetelne, wyczerpujące temat informacje, a raczej obiegowe opinie, często zasiewające strach. O co właściwe chodzi z tym kanałowym leczeniem?
Leczenie kanałowe, czy kanałowe szkodzenie?
Bakterie, które gromadzą się w chorych zębach są szkodliwe dla organizmu człowieka o ile przedostaną się do krwioobiegu. Gdy taka sytuacja ma miejsce mogą spowodować odzębową chorobę odogniskową w wielu narządach organizmu oraz zakłócić jego równowagę powodując tym samym dalsze straty. Leczenie kanałowe zęba ma za zadanie uratować ząb przed ekstrakcją, gdy zawodzą wszystkie inne metody. Jednoczenie nie ma gwarancji, że leczenie endodontyczne pozwoli pozbyć się wszystkich zgromadzonych bakterii. I właśnie tutaj pojawia się problem. Martwy ząb, który nie boli, a w którym dalej pozostają bakterie, które wytwarzają toksyny, rzeczywiście może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wielu pacjentów woli zdecydować się na profilaktyczną ekstrakcję zęba i na implanty, niż żyć w strachu przed zakażeniem.
OroTox – nowe możliwości wykrycia zagrożenia!
Tradycyjnie stosowana diagnostyka obrazowa RTG nie jest w stanie pokazać bakterii zgromadzonych w zębach, a tym samym toksyn, które one wytwarzają. Jednak jest dobra wiadomość, nie trzeba od razu zakładać „implanty Gliwice„, gdyż jest możliwość wykrycia bakterii, które mogły pozostać w zębie po kanałowym leczeniu. Możliwość taką stwarza test OroTox. Test został opracowany przez niemieckich naukowców, jest bezbolesny i bardzo dokładny, a co najważniejsze, w ciągu zaledwie 5 minut daje odpowiedź, czy leczony kanałowo ząb może rzeczywiście stanowić zagrożenie.

OroTox – jak właściwe działa jedyny na świecie test?
Test OroTox działa przez połączenie próbki biologicznej z chemicznym reagentem. Powstałe w ten sposób zabarwienie informuje o obecności bakterii, natomiast natężenie zabarwienie o ilości toksyn i aktywności patogennych szczepów. Test taki warto wykonać szczególnie u osób ze schorzeniami układowymi i ogólnoustojowymi, gdyż bakterie zgromadzone w martwym zębie mogą stanowić większe zagrożenie dla organizmu już obciążonego chorobą. Jeśli wynik testu OroTox okaże się pozytywnym, dentysta podejmie decyzję o dalszym postępowaniu medycznym, czy będzie to ekstrakcja zęba, czy ponowne przeleczenie kanałowe.